@ismailsaymaz

Erman Paçalı tutuksuz soruşturulacak

Erman Paçalı tutuksuz soruşturulacak
Erman Paçalı tutuksuz soruşturulacak
Er Utku Kalı, Redhack tarafından yayınlanan istihbarat belgeleri nedeniyle askeri mahkemenin kararıyla beş aydır tutuklu yargılanırken; Kalı'nın bu belgeleri gönderdiği iddia edilen gazeteci Erman Paçalı, çıkarıldığı sivil mahkemece, yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul 2 No’lu Hakimlik tarafından verilen 4 Kasım tarihli bu karar, er Kalı’nın yargılandığı ve halen devam eden Samsun Ağır Ceza Mahkemesi’nde birazdan dava dosyasına sunulacak. Er Kalı, geçen mayıs ayında askeri mahkeme tarafından tutuklanırken, belgeleri gönderdiği iddia edilen Paçalı hakkındaki evrak ise sivil kişi olduğu gerekçesiyle ayrılmıştı.

Er Kalı ile aynı suçtan, “devletin güvenliği ve siyasal yararı bakımından gizli kalması gereken evrakları temin ve yayma” iddiasıyla ve 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle soruşturulan Paçalı ile ilgili evrak, Amasya’dan İstanbul’a gönderilmiş, adliye adliye gezmişti. En son dosya, ÖYM’lerin yerine kurulan TMK 10. maddeyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Paçalı 4 Kasım’da savcılığa çıkarıldı. Kalı’yı tanıdığını beyan eden Paçalı, kendisine belge gönderilmedini vurguladı. Sorgusunun ardından yurtdışına çıkış yasağı konması ve denetimli serbest uygulanması için mahkemeye sevk edildi. İstanbul 2 No’lu Hakimlik de Paçalı’yı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.