'Ermeni altınları' için mahalleyi yıktılar!

'Ermeni altınları' için mahalleyi yıktılar!
'Ermeni altınları' için mahalleyi yıktılar!
Muş merkezdeki tarihi Kale Mahallesi'nin, TOKİ projesi yapılması kararının ardından enkaza çevrildiği, yıkım başlamadan önce birçok kişinin 'Ermeni altınları'nı çıkarabilmek için evleri yıktığı bildirildi.

Radikal.com.tr - Muş’ta geçmişte Ermenilere ait olan tarihi evlerin, TOKİ (Toplu Konut İdaresi) tarafından yıkılacak olması uzun süredir gündemde. Agos'un haberine göre, Merkez Kale Mahallesi’nde bulunan 500’e yakın evin büyük çoğunluğu yıkıldı. Kentsel dönüşüm kararının ardından, yıkıma başlanmadan önce, birçok kişinin define aramak için evlerinin altını kazdığı belirtiliyor.

TOKİ projesi Ermeni mahallesini enkaza çevirdi


  ETİKETLER:

  kentsel dönüşüm

  ,

  Konut

  http://www.radikal.com.tr/114781211478123

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dedektör. - Clear

  Dedektörle mi tesbit etmişler? Altın olduğunu nereden biliyorlarmış?

  Bu talancılık zihniyeti - ilbeg

  Ermeni evleri Anadolunun estetiği olan evleridir. Çoğu yıllara dayanabilecek yapıda ve taştan yapılmışlardır, kültürel değeri oladukça iyidir. TOKI evleri yapılacak diye yıkılmaları yanlıştır. Hazine avcılarının ise eski günahlarından sonra şimdi de altın çıkartmak için evlerin altını oymaları tam yüzkarası bir durumdur. Bu durumlarda yetkililerin müdahil olması, altın vs bulunduğunda bunların kamulaştırılıp sahiplerinin aranarak iade edilmesi dopru bir yaklaşım olur.

  Since 1915 - Pe@ce

  Demek ki 1915'ten bu yana zihniyette değişen pek bir şey olmamış; can almaya gelince sorun yok da altına, paraya gelince "gayrimüslümüm malı" denilmiyor pek tabi!