"Ermeni" benzerliği heykel kaldırttı!

"Ermeni" benzerliği heykel kaldırttı!
"Ermeni" benzerliği heykel kaldırttı!
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi kampüsünde bulunan aslan ve kartal figürlü heykel, Ermenistan Cumhuriyeti armasına benzediği iddiasıyla kaldırıldı

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi heykeltraş Atanas Karaçoban kararı şaşkınlıkla karşıladı. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Atanas Karaçoban'ın, Dumlupınar Üniversitesi'ne yaptığı heykel, Ermenistan Cumhuriyeti armasına benzetildiği için Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla kaldırıldı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Ermenistan'ın devlet armasına benzediği ileri sürülen "Aslan ve Kartal" heykelinin yerinden sökülüp depoya kaldırıldığını söyledi.

Rektör Karaaslan, "Üniversitemizin giriş kapısındaki 2 heykel estetik olarak da şık değildi. Bu heykellerin Ermenistan'ın devlet armasına benzediği yönünde çok sayıda şikayet aldık. Üniversitemizin danışma kurulu, şikayetler üzerine söz konusu heykellerin kaldırılması yönünde bir karar verdi. Heykeller depoya kaldırıldı" dedi.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Atanas Karaçoban ise duruma tepki gösterdi.

Kendisine danışılmadan böyle bir uygulama yapılmasından büyük üzüntü duyduğunu ve derinden yaralandığını belirten Karaçoban, "Keşke önce bana bir sorsalardı. Heykelimin, uzaktan yakından öyle bir armayla alakası yok. Ben Türk'üm ve Atatürk milliyetçisi bir insanım" diye konuştu.

Ermenistan Cumhuriyeti armasında yer alan simgelerden bazılarının Selçuklu simgeleri olduğunu belirten Karaçoban armada yer alan Ağrı dağına da vurgu yaparak, "Ben armadan esinlenmedim. Aslan ve kartal Türklerin simgesi ve isimleridir" şeklinde konuştu.

Yaşanan olaylar karşısında çok üzgün olduğunu belirten Karaçoban, "Heykeli yaparken beni alkışlayan yönetim bugün heykeli kaldırdı. Heykeli kaldıran yönetim kurulu üyelerinin soyadları arasında Erarslan, Karaarslan ve Arslan ismine sahip olanlar var. Olayı ironik buluyorum" açıklamalarında bulundu.(cnntürk)


  http://www.radikal.com.tr/1078123107812321

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - noelon

  böyle bir yasağa sayın yorumcular niye şaşırıyorlar anlamakta güçlük çekiyorum... bakın arkadaşlar türkiye artık bildiğiniz türkiye değil... türkiye'de dini temel alan faşist bir yönetim egemendir... türkiye'nin üzerine şeriat tozu serpilmiştir... elbette heykeller kaldırıacak, elbette sanat yasaklanacak, elbette insanlık onuru sislerin içinden bize elveda diyecek... durun daha... bu sadece başlangıç... geçtiğimiz 10 yıl, cumhuriyetin temellerine vurulan ilk darbeydi... siz bir de geecek 10 seneyi görün...

  ne var bunda - karadağlı

  Bir dönem bazı tuzlukların, Apo'ya benzediğini ihbar ve iddia eden kimi muteber vatandaşlarımızın sayesinde toplandığını da unutmayalım. Biz böyle bir milletiz buluttan nem kaparız huyumuz bu.

  Aslan Avcilari ! - nurinyist

  1970 ve 1980 askeri cunta donemlerinde "pembe panter" in rengi Kizil Komunistleri cagristirdigi icin yasaklaniyordu. Gunumuzde ise gorunumleri dusman ulkelere atif sanilan aslan heykelleri yikilip imha ediliyor. Halbuki Aslan; Mezopotamya bolgesindeki Asur,Akad ve Kaldian donemlerinde krallarin saraylarindaki oymalarinda gorulurdu. Bulundugumuz cografyaya ait olan aslan sembolleri ve isimleri yaygin olarak kullanilmaktadir.

  tüüü. - ertanöngür

  Hay tüküreyim ben de, bazı büyüklerimiz gibi, böyle heykel düşmanlığının içine.

  Esas suratlarımız Ermeni`ye benziyor! - izninizle

  Bırak heykeli, bayrağı da aynaya bak! Bu kara kaş, kara büyük göz, gür sakal, uzun burun, koyu cilt, ton işi halk oyunu, yerel giysi, ton işi yemek çeşidi ne jikletten çıktı, ne de Asya`dan geldi. Dini, dili, milliyeti değiştirmekle aynadaki görüntünü değiştiremezsin. Hristiyanı gitti ama onlarca milyon Müslümanı burada yaşıyor.

  talebe göre muamele. - kargıyel

  Yaşanan olaya,olayın öznelerine,savunmalara ve suçlamalara bakılınca hakikaten mide bulandırıcı bir durum var ortada.Ermenistan bayrağını inceleyen eli mercekliler;Kütahya'daki heykelin standart dışı olduğuna karar vermiş.Öğrenci aleyhine antidemokratik her türlü kararı ve uygulamayı yapan,buna dair itirazları özel güvenlik uygulaması ile berhava eden saygıdeğer işgüzar rektörlük nedense bu talebe anında cevap vermiş.Ve komedi zincirinin son halkası.Bir eli mercekli de heykeltraş.Türklüğünü haklılığının ve ağduriyetinin kalkanı haline getireceğim diye soyadı inecelemeye dahi başlamış.Ne diyeyim;yolunuzda devam edin,ülke sizinle gurur duyuyor.Sayenizde arınıyoruz.Sahi;o heykel orada dursaydı başımıza gelecekleri düşünebiliyor musunuz?

  Değerlere sahip çıkabilmek - Likya Dede

  Bu ülkede hala bu tip bir konunun konuşulması bile utanç verici... Aslan ve kartal figürleri bütün Anadolu medeniyetlerinde kendine yer bulmuştur, buna yakın tarih de dahil olmak üzere. Hala neyin savaşı bu ? Neden kendimize bu kadar sırt çevirmiş bir haldeyiz ? Bu medeniyetler içinde Ermeni varsa ve ben hala Hrant için toplum olarak üzülüyorsam, oradaki heykeli bir siyaset aracı olarak değil, bu toprakları paylaşan halkların ortak bir paydası olarak görmem gerekmez mi ?