Ermeni konferansı 23-25 Eylül'de

Boğaziçi ve Sabancı üniversitelerinin rektörleri, ertelenen konferansın 23-25 Eylül'de gerçekleştirileceğini bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu, ertelenen 'İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri' başlıklı konferansın 23-25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirileceğini bildirdi.
Soysal ve Terzioğlu, bugün yaptıkları ortak yazılı açıklamada, geçen mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanan konferansın ertelendiğini hatırlatarak, farklı üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla oluşan hazırlık komitesinin konferans ile ilgili çalışmalarına geçen günlerde yeniden başladığını ve organizasyon konusunda her iki üniversiteye resmi başvurularını yaptığını belirtti. Her iki kurumun akademik özgürlük anlayışı çerçevesinde bu başvuruyu olumlu olarak değerlendirdiğini ifade eden Soysal ile Terzioğlu şunları kaydetti:
"İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri başlıklı konferansın, 23-25 Eylül 2005 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılması planlanmaktadır. Üniversitelerimizde gerçekleşen bilimsel çalışmalar, akademik camiada çeşitli şekillerde paylaşıma açıktır. 'İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri' başlıklı konferans da, bu tür bilimsel içerikli çalışmaların paylaşılacağı bir buluşmadır. Akademik bir konferans üzerinde siyasi veya başka kriterlerle konferans yapılmadan önce olumlu ya da olumsuz anlamda spekülatif tartışmalar açılması, üniversitenin bilimsel özerkliğini ve akademik özgürlükleri kaçınılmaz bir şekilde zedeler. Kuşkusuz, bir konferansta öne sürülen görüşler kurumları bağlamaz ve bu görüşler akademik çerçeve içerisinde her türlü eleştiriye açıktır."


    http://www.radikal.com.tr/7554877554870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.