Ermeni Patriği 15 günlük yas ilan etti

Ermeni Patriği 2. Mesrob Mutafyan, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından tüm kurumlarında 15 günlük yas ilan etti.

İSTANBUL - Ermeni Patriği 2. Mesrob Mutafyan, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından tüm kurumlarında 15 günlük yas ilan etti.
Mutafyan suikastın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu olay, ülkemizdeki huzur ortamını ve uluslararası ilişkileri de hedefleyen utanç verici bir suikasttır. Gazetecilere yönelik bu tür alçakça cinayetler halkasının ülkemizin gündeminden artık düşmesini diliyor, bu tür insanlık dışı vakaların tekerrür etmemesini diliyorum. Bu menfur cinayet nedeniyle cemaatimin tüm kurumlarında 15 günlük yas ilan ediyorum.
'Fikir ayrılığımız vardı'
Hrant Dink ile patrikliğimiz arasında özellikle cemaatimizin dini kimliği konusunda görüş farklılıkları bulunmuş olduğu, AGOS yayınlarını takip eden herkesçe malum olan bir konudur. Ancak bu konuyu fikir ve düşünce özgürlüğü alanında değerlendirmek gerektiğini düşünerek, kendisine olan saygımızı hiçbir zaman yitirmedik. Kendisinin herhangi bir kötülüğe maruz kalmasını hiçbir zaman istemedik. Müteveffa yazar, perspektifi, fikir ve düşünceleri nedeniyle bir kısım çevreyle fikir ayrılığına girmiş olsa bile böyle vahşi, hain ve alçak bir suikastı ve bu tür bir ölümü kesinlikle hak etmiyordu. Bu saldırıyı gerçekleştiren karanlık çevreleri ve elinde silah bu değerli hayatı alan kişiyi kınıyor ve lanetliyorum. İşlediği günahın ne kadar ağır olduğunun bilincine vicdanında erişmesini diliyorum. Yüce Allah'ın Hrant'tan sonsuz merhametini esirgemeyeceğini biliyor, onun taksiratlarını bağışlaması için dua ediyorum. Düşünce özgürlüğünü hedef alan son derece elim bir vaka. Huzur içinde yatsın."
Mutafyan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kendisini telefonla arayarak taziyelerini iletteğini de söyledi.
Mutafyan, kendilerine de tehdit mektuplarının geldiğini, bu mektupları gerekli yerlere ilettiklerini, emniyetin gerekli tedbirleri alacağından emin olduklarını sözlerine ekledi.