@ismailsaymaz

Ermeni Patrikanesi önünde yedi el ateş paniği

Ermeni Patrikanesi önünde yedi el ateş paniği
Ermeni Patrikanesi önünde yedi el ateş paniği
Kumkapı'daki Patriklik Kilisesi'nde dün ayin yapılırken bir kişi dışarıda havaya yedi el ateş açtı. 27 ve 28 Nisan'da da Ataşehir ve Burgazada'da iki kiliseye saldırı olmuştu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kumkapı’da bulunan Ermeni Patriklik Kilisesi’nin önünde dün silahlı saldırı korku yarattı.

Ermeni Cemaati’nden Garo Paylan’ın verdiği bilgiye göre dünkü ayinin bitim saatine yakın kilise önüne gelen bir kişi havaya yedi el ateş ettikten sonra yaya olarak kaçtı. Paylan olayı şöyle anlattı:

“Bir kişi saat 12.30 sularında patrikhanenin kapısına geliyor, yedi el kurusıkı tabancayla havaya ateş ediyor. Bağırma veya slogan atma yok. İçeride bir panik oluyor. Kapıları kapatıyorlar.”

Kiliseye çok sayıda polis sevk edildi. Çevredeki MOBESE kameralarını inceleyen polis görgü tanıklarının ifadelerini aldı. İlk incelemede, olay yerinde bulunan yedi boş kovanın kurusıkı bir silaha ait olduğu saptandı.

Radikal’e bilgi veren üst düzey bir emniyet müdürü, olayýn tam kilise kapýsýnda olmadýðýný, kilisenin çaprazýnda bulunan sokakta bir þahsýn ateþ ettiðini söyledi. Eþkalin belirlendiðini belirten yetkili, “Ýlk etapta bir esnafý korkutmaya yönelik adi olay gibi duruyor” dedi. 27 Nisan’da 30-40 kişilik bir grup, Ataşehir Yeni Umut Kilisesi’ne taş ve yumurtalarla saldırmıştı. 28 Nisan’da ise Çatalca’dan Burgazada’ya gelen 15-18 yaş arasındaki 10 kişilik grup, Ayois İonis Rum Ordodoks Kilisesi’ne girip zarar vermişti.