Ermeni tasarısına karşı sayılar Türkiye lehine dönüyor

ABD Temsilciler Meclisi (TM) Dışilişkiler Komitesi'nin kabul ettiği Ermeni Soykırımı tasarısının onaylanmaması için Türkiye çıkış arıyor. Tasarıya imza veren yedi ABD'li milletvekili ise imzasını geri çekti.

ANKARA - ABD Temsilciler Meclisi (TM) Dışilişkiler Komitesi'nin kabul ettiği Ermeni Soykırımı tasarısının onaylanmaması için Türkiye çıkış arıyor. Tasarıya imza veren yedi ABD'li milletvekili ise imzasını geri çekti.
Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Müsteşarı Ertuğrul Apakan ve istişareler için Ankara'ya çağrılan Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'la birlikte dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüştü. Başbakan Tayyip Erdoğan ise partisinin grup toplantısında, sert çıktı:
"Fransa ve ABD gibi bu tür konularda daha hassas olmasını beklediğimiz ülkelerin bu sözde iddiaları tanıma yönünde kararlar alması, bizi bu konuda yeni yol ve yöntemler geliştirme noktasına getirmiştir. 'Türkler iki gün söylenir, üçüncü gün bunu unuturlar' ya da 'Türkiye niçin alınıyor ki biz Osmanlı'yı eleştiriyoruz' türü yaklaşımlar bizi üzmüştür. Bu yaklaşımlarla kararların alınmasının katlanılır hiçbir tarafı bulunmamaktadır ve bu adap çizgilerini de aşmaktadır."
'Maliyetine katlanırlar'
Diasporanın kendilerine göre bazı farklı hesaplar içine girdiğini belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Herkes emin olsun ki Türkiye bundan bir zarar görürse, karşısındakiler de zarar görür. Türkiye'den bir kısım açılımlar bekleyen ülkeler sorunlarıyla baş başa kalırlar. Türkiye gibi önemli bir ülkeyi karşılarına almanın maliyetine de kusura bakmasınlar katlanırlar."
Şensoy: Erdoğan 5 Kasım'da ABD'de
Erdoğan, öğleden sonra konuyu Büyükelçisi Şensoy'la görüştü. Büyükelçi Şensoy, Genel kurul çalışmaları öncesinde ABD'ye dönmesi gerektiğini belirterek Erdoğan'ın, 5 Kasım'da Washington'da olacağını söyledi.
Tasarıya karşı kulis çalışması yapmak üzere ABD'ye giden AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış ise dün CNN Turk'te soruları yanıtlarken, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yi suçladı. Bağış, ABD yönetiminin bütün çabalarına karşın tasarının komitede kabul edildiğine dikkat çekerek, "Pelosi'nin kişisel ekonomik çıkarının söz konusu olduğunu düşünüyorum" dedi.
Temsilciler Meclisi'nin 435 üyesi var. Tasarıya destek veren yedi üyenin topluca tasarıdan imzasını çektiği öğrenildi. Şu an 216 üye tasarıyı destekliyor. (Radikal, aa)