'Ermeni tehciri haklı, Süryanilere dikkat!'

'Ermeni tehciri haklı, Süryanilere dikkat!'
'Ermeni tehciri haklı, Süryanilere dikkat!'
Darbecilerin 'İç Tehditler' raporunda Ermeniler mutlak düşman olarak nitelendiriliyor. Ayrıca tehcirin de yasal ve haklı bir politika olduğu savunuluyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül darbe davasına Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen “ Türkiye ’ye Yönelik İç Tehdit” raporunda, Hıristiyan azınlıklara ilişkin fişlemeler de yer alıyor. Ermenilerin ağır bir dille eleştirildiği raporda, 1914 olaylarının “yasal ve haklı olduğu” savunuluyor. Raporda, Rumların Ermenilerle işbirliği içinde oldukları savunulurken, ayrıca Süryani ve Yahudilerin de dikkatle izlenmesi tavsiyesinde bulunuluyor.
12 Eylül darbesinden 3 ay önce “çok gizli” ibaresiyle hazırlanan ve Kenan Evren imzasıyla Haziran 1980 tarihinde tugay ve alay komutanlıklarına gönderilen “Türkiye’ye Yönelik İç Tehdit” isimli raporda, başta Ermeniler, Rumlar olmak üzere diğer Hıristiyan azınlıklara ilişkin ilginç değerlendirmeler yer alıyor. Raporda, “Yıkıcı ve Bölücü Faaliyetler” bölümünde Ermenilere ilişkin anlatımlara de yer veriliyor. 

Düşüncesiz Ermeniler 

Ermeni meselesinin tarihsel gelişiminin anlatıldığı raporda, 1913 yılında sorunun tekrar gündeme geldiği aktarılarak şöyle deniliyor: “1913’te Ermeni meselesi tekrar gündeme geldi. 1914-1915 yılında Ermeni çeteleri doğu cephesinde devamlı olarak Ruslarla işbirliği halindedir. Müslüman – Türk ahaliye saldırılar düzenlenmektedir. Bu şekilde başlayan hareketler 1918 yılına kadar karşılıklı olarak devam etti. Ve Ermeni komitacılarının düşüncesizlikleri ve Avrupa devletlerinin insanlık düşüncesinden yoksun anlayış seviyeleri yüzünden binlerce günahsız sivilin karşılıksız ölümüne sebep oldu.”
1.5 milyon Ermeninin hayatını kaybettiği tehcir olayının mevzuata uygun ve haklı olduğu da ifade edilen raporda, “Birinci Dünya Savaşında Osmanlı ordusu Ermenilerin hıyanet ve cinayetlerinin yoğunlaşması üzerine, bunların savaş bölgesi dışındaki yerlere nakledilme zorunluluğu doğmuştur. Bu husustaki uygulama o zaman yürürlükte bulunan mevzuata tamamen uygun olup, haklıdır da. Ayrıca bu dönemdeki Ermeni kayıpları bir buçuk milyon değil 50-100 arasındadır. Bu dönemdeki Türk kayıpları ise çok daha fazladır. Ve olaylar Türklerin olan Osmanlı İmparatorluğu’nda cereyan etmektedir” deniliyor. 

Piyon suçlaması 

Raporda “tehcirin yasal ve haklı olduğu” tespiti yapıldıktan sonra, Türkiye’deki Ermeni faaliyetlerine ilişkin uyarılara yer verilerek şöyle deniliyor: “Bugün de muhtemeldir ki atalarının Avrupa devletlerinin siyasetine alet oldukları gerçeğini bir türlü kavramayan Ermeni gençler, o dönemin kışkırtıcı yayınlarının da etkisinde kalarak aynı oyunun günümüzdeki piyonları olarak gerçek suçlular yerine günahsız Türk diplomatlarına saldırmakta ve Türkiye’de çeşitli terörist olaylara karışmaktadırlar. Yurdumuzdaki Ermeni miktarı 45 bin İstanbul’da, 15 bin kadar da Anadolu’da olmak üzere 60 bin kadardır. Anadolu’daki Ermeniler Hatay, Mardin, Siirt ve Urfa’da ikamet etmektedirler.”
Raporda İstanbul Ermeni Kilisesi mensuplarının faaliyetleri de ‘sakıncalı’ bulunarak şu değerlendirmeler yapılıyor:
“Son yıllarda İstanbul Ermeni Kilisesi’nin mensuplarının bir takım faaliyetleri yürüttükleri haber alınmaktadır. 1967 yılından itibaren Doğu Anadolu’daki Ermeniler İstanbul’a göç etmeye başlamışlardır. Bundan Türk- Yunan anlaşmazlığının ve Varto depreminin etkisi vardır. Bu yolla İstanbul’da yoksul Ermeni çocukları Aramyan Uncuyan ve Anarat Hıgutyun okullarında eğitilerek yetiştirilmektedirler. Bu göç esnasında İstanbul’daki Ermeni Patrikhanesi bu insanların yoksulluğunu çeşitli vasıtalarla dünya kamuoyuna iletmek suretiyle konuyu istismar etme gayreti içinde görülmüştür. Patrikhanenin Ermenileri İstanbul’da toplayarak Ermeni varlığını devam etirmek istedikleri değerlendirilmektedir. Patrikhanenin faaliyetleri meyanında; yoksulların Kumkapı Meryem ana kilisesi müştemilatında barındırılmaları, küçük çocukların yetimhanede yetiştirilmeleri, Ermeni okullarına kaydedilmeleri gösterilebilir. Öte yandan, seçilen bazı öğrenciler Üsküdar Ruhban Okulu’na, Kıbrıs’taki Ruhban Okulu’na ve yurt, dışındaki diğer ruhban okullarına gönderilmektedirler. Ermeniler isimlerini Ermeniceye çevirmek için teşvik edilmekte, cemaat içinde dayanışma çalışmaları arttırılmaktadır.”

‘KÜRTÇÜLERLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORLAR’

Ermenilerin, yurtdışında özellikle Kürtçülerle işbirliği halinde olduğu da savunulan raporda şöyle devam ediliyor: “1979 yılı başlarında, yurtdışında bazı Ermenilerin özellikle Kürtçülerden pasaport satın alma gayreti içinde bulundukları haber alınmıştır. Ermenilerin bu faaliyetlerinin amacının örgütlenme veya Türkiye’de bazı cinayet veya sabotaj faaliyetlerine katılma olabileceği kıymetlendirilmektedir. Ayrıca Suriye’de Filistinlilerle işbirliği halinde kurbağa adam yetiştirdikleri, Türkiye’deki bazı deniz tesislerine sabotaj düzenlemeye çalıştıkları hakkında haberler de alınmıştır. Sırf intikam duygusu ile yurdumuzdaki anarşik olayları desteklemeleri ya da bizzat düzenlenmeleri beklenilmelidir. Burada devletimize yönelik tarihi tehdit tüm çıplaklığıyla görülmektedir.”

Rumlar hâlâ faal 
Raporda “Yıkıcı Bölücü Faaliyetleri” başlığında Rumların faaliyetleri de analiz ediliyor. Raporda, “Tarihi gerçekleri dikkate alan TBMM hükümeti galip olarak savaşı kazanmanın avantajı ile Misak-ı Milli hudutları içinde bulunan Rumları mübadeleye tabi tuttu. Ancak Fener Rum Patrikhanesi varlığını sürdürdü. Megalo idea safsatası tarafından şartlandırılan ve çoğunluğu İstanbul’da yaşayan Rumların çabalarının yoğunluk merkezinin bu ideolojiye hizmet yönünde olması doğaldır” deniliyor. 

Süryanilere dikkat 

Raporda Yahudilerin de yurtiçinde sınırlı da olsa yıkıcı faaliyetlerde bulunma ihtimalinin dikkate uzak tutulmaması gerektiğine işaret ediliyor. Ancak Yahudilerden yakın bir gelecekte önemli bir tehdit beklenilmediği vurgulanıyor. Raporda, Süryanilere ilişkin bir başlık da bulunuyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 35 bin kadar Süryaninin yaşadığı ve bu grubun yıkıcı bir tespiti bulunmadığına işaret edilerek şu uyarı yapılıyor: “Bununla beraber bu azınlığın da olağanüstü durumlarda ulusal sorunlarımıza karşı kayıtsızlık içinde bulunmaları beklenmelidir.”


  http://www.radikal.com.tr/1141414114141412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  acik_adam - urolog

  Yorumunuzun 2.paragrafinda niyetinizi belli etmissiniz zaten. "Agzinla kus tutsan inanmiyorum" diyorsunuz. Yazilanlarin hepsi yalan diye pesin hüküm vermissiniz. Size kaynak belirtmenin faydasi var mi acaba?

  tehdit algısı aynı... - lastikordek

  12 eylül darbecileriyle akp liderinin nasılda birbirinin kopyası olduğunu görüyoruz. faşist diktatörlük aklının nerede kaynaklandığını bu belgeler açıkça söylüyor. o zaman da evrenin askerleri destan yazıyorlardı. 12 eylül referandumunda 12 eylül darbesinden daha kötü bir darbe yapıldı bu ülkeye. bakınız HSYK kimin ellerinde. darbe döneminde bile bu kadar hayasız olmamıştı askerler. yargı reformlarıyla serbest bıraktıkları katil, tecvüzcü dolandırıcı herkesi polisisn peşinden sokaklara salıyorlar kuytularda gencecik fidanları öldürüyorlar ve o ele geçirilen yargı devletin cinayetleri için gizlilik kararları alıyor. sorgulanmasın diye polisleri ve azmettirici baş caniyi koruyorlar. peki o cani gittiğinde sizi kim koruyacak diye düşünmüyorlar mı. kendilerini katillerin ve canilerin kollarında güvende hissetmesinler. onları koruyacak tek bir yasa dahi bulamayacaklar. diktatörlüğün kol gezdiği bu ülkeye demokrasi er yada geç adaletle gelecektir. o zaman görüşmek üzere.

  Bölücüler - vancetti

  Gerçek bölücüler ve tehlikeli olan sizdiniz. Yıllarca ırkçı ve islami söylemlerinizle Anadolu halklarını böldünüz. Oysa bu coğrafyada kardeşlik türküleri de söylenebilirdi. Çağın mahkum ettiği ittihatçı içgüdülerinizden kendinizi kurtaramadınız. Patlayın la, size inat birbirimize daha sıkı sarılıp siz ve sizin gibi olanları çatlatacağız.

  Komedi - akrep93

  Raporun detaylari çok önemli degil zaten fasist kafasiyla hazirlanmis,baska birsey beklemekte fazla saflik olur.Sadece not düseyim.Ilkokul ve ortaokulu ismi geçen iki okulda okudum.Her ikiside kalburustu ailelerin çocuklarinin okudug okullar idi öyle fakir ögrenciler falan okutulmazdi o okullarda.Bir de o zamanki yöneticiler birakin çocuklari yönlendirmeyi devlete karsi bir harakette bulunmayi,okula gelen en basit bir milli egitim görevlisine bile baslarina birsey gelme korkusundan abartili itibarlar gösterirlerdi.Ama eger birilerini düsman görmek istersen böyle bir rapor hazirlamak için arastirma istihbarat yapmaya bile gerek yok otur masa basina yaz.Kimliklerini korumak için yapilan en masumane isler bile rapora bölucu faaliyet olarak aktarilmis.

  şev_baş cım - açık_adam

  1-Hangi kitaplardan bahsediyorsun. isim ver okunsun o kitaplar. 2- kastettiğin hangi kitaplarsa o kitapların doğruluğunu sen nerden biliyorsun. o kitaplarda yalan, yanıltma olmadığına dair bilgiye nasıl sahipsin. 3- eğer yalansa o kitaplar Türklerle ilgili düşüncelerin sebebiyle kul hakkına girebileceğini düşünmüyor musun? 4- ben kul hakkına inanmam diyorsan ve vicdanınla yüzde yüz doğrudur diyebiliyor musun belkide yanlı bir yazarın yazdığıyla. o kitapların yüzde yüz doğru olduğunu hangi sebeplerle doğrudur diye kabul ediyorsun 5- ve hatırlatmak gerekirki ermeni olayları senin mensubu olduğun bölgedeki insanlarla ermeniler arasında olmuştur. Türk halkı kabullenmek istemiyor derken bunu bilmen faydalı olur. Türk halkından kendini ayrı gördüğünü düşündüğüm cümlelerinin başlangıcındaki kelimeler sebebiyle yazdım bunu.

  12 EYLÜL'ÜN UTANÇ RAPORLARI - m.rozbilen

  12 eylül'e hazırlık aşamasında hazırlandığı anlaşılan gerek kürt,gerek alevi ve gerekse gayrimüslimleri hedef alan raporların devlet politikasının bu güne kadar uygulana geldiği toplumu ayırıştırıcı,bölücü,nifak kokan yüzünü göstermiştir.Türkün türkten başka dostu yok versiyonunun bir başka şekildeki anlayışıdır.Her ne hikmetse bütün dünya düşmanımız,biz de savunma dayız.Bu kadar ikiyüzlülük pes dedirtiyor.Herkesi düşman belleyerek kendini dünyadan soyutlama buna denir.Uzaylı mıyız yoksa? Allahın bildiğini kuldan daha ne kadar saklayabilirsiniz? Çocuklarımıza bırakacağımız kin ve nefretten başka güzel bir gelecek yok mu? Daha ne kadar sürdürebiliriz bu düşmanlığı? Bir yorumcunun dediği gibi bu ülkenin vatandaşı olmaktan utanç değil onur duyma hakkımız yok mu? Geleceğimizi neden karartıyorsunuz.Seni yaratan bir Allah varsa,kürdü,aleviyi,ermeniyi,rumu,süryaniyi,yahudiyi v.s. de yaratan bir Allah yok mu? Her ne ararsan kendinde ara,kimse sana düşman değil.

  Ermenilere Soykırım Yapılmıştır - evet_isyan06

  Ancak bu katliamı Kürtler yapmıştır. Ermeni tehcir rotasını izlediğimizde Kürt coğrafyasından geçtiğini görürüz ve u konuyla az çok ilgilenen herkesinde malumudr ki Kürt aşiretleri hem intikam için ( Ermeni çeteler baskınlarla birçok Kürd'ü öldürmüştür ) hem de yağma için Ermeni köylerine, kafilelerine saldırmışlardır. Birisi Ermeni Katliamıyla yüzleşecekse Kürtler yüzleşmelidir. Diğer yandan Osmanlının soykırım yapmadığının en büyük delillerinden biri bu olayda kusuru olduğunu düşündüğü kişileri savaş devam ederken 1917de yargılamaya başlamış ve yaklaşık 60 devlet görevlisini idam etmiştir. Soykırım ihmalle işlenecek bir suç değildir; kasıt ve amaçala işlenebilir. Soykırımı amaçlamış hiçbir hükümet kendi görevlisini yargılayıp idam etmemiştir. Ama Kürtler kendi vahşiliklerini Türklerin üzerine atmak ve kendi bozgunculuklarına Ermenilerden destek almak için bu fitiraya destek veriyorlar.. Yel kayadan ne aparır? Alayınız gelin bize vız gelir ama siz birgün geçmişte yaptığınız gibi birbirinizi tekrar boğazlarsınız; Allah'ın sopası yok gözüne soksun.. Son söz: evet Ermenilere soykırım yapılmıştır ve bunu da Kürtler yapmıştır. Türkler de tesbit ettikleri sorumluları Naziler gibi korumamış yargılamış ve asmıştır!