Ermeni ve Süryaniler için de oruç etkinliği yapılacak mı?

Ermeni ve Süryaniler için de oruç etkinliği yapılacak mı?
Ermeni ve Süryaniler için de oruç etkinliği yapılacak mı?
Bakırköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvuran Ermeni vatandaş Arev Cebeci, Ermenilerin Paskalya'ya kadar devam eden oruçlarının başladığını belirterek Müslümanlar için yapılan etkinliklerin Ermeni ve Süryaniler için de yapılıp yapılmayacağını sordu.
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İstanbul ’da Ermeni vatandaştan iftar çadırı başvurusu! Bakırköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuran Arev Cebeci, Ramazan ayında yapılan etkinliklerin Ermeni ve Süryani cemaati yapılıp yapılmayacağını sordu.

Bakırköy Belediye Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamlarına bugün (17 Şubat 2015) tarihinde yapılan başvurularda, Ermeni cemaatinin Paskalya’ya kadar süren orucunun 16 Şubat’ta başladığı, Süryani cemaatinin orucunun da 23 Şubat’ta başlayacağı belirtilerek Bakırköy’de 30 bin, İstanbul’da da 70 bin farklı inançtan insan bulunduğu ifade edildi. Müslümanlar için yapılan oruç için erzak dağıtımı, aşevleri kurulması, botanik parkta etkinlik gibi uygulamaların bu insanlar için de düzenlenip düzenlenmeyeceği sorulan başvurularda, eğer düzenlenmeyecekse bunun nedeninin bildirilmesi istendi.

‘BANA NEDEN POZİTİF AYRIMCILIK YOK?’

Başvuru sahibi Arev Cebeci, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Amacım eşit yurttaşlık ilkesini vurgulamak. Ben bir Ermeni vatandaş olarak askerde, vergi verirken ya da başka bir şekilde pozitif ayrıma uğramıyorum, bu vatandaşlık görevlerimin hepsini yapıyorum. Ama inancım gereği oruç tutarken iftar çadırından yararlanamıyorum. Kendim de CHP ’liyim ama hem CHP’li Bakırköy Belediyesi’ne hem de AKP ’li Büyükşehir Belediyesi’ne bu sorunun yanıtını soruyorum.”
Cebeci, başvurularına yanıt almayı beklediğini, ayrımcı uygulamaların değişmesi konusunda umutlu olduğunu sözlerine ekledi.


  http://www.radikal.com.tr/129536312953633

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cok zor - user961011

  Uygur Turklerine iskence yapan Cin Halk Cumhuriyetinin bahar bayramini coskuyla kutlayan Bakirkoy Belediyesinin kendi kardeslerimizin Paskalya Bayramini kutlayacagini veya bir etkinlik yapacagini hic zannetmiyorum

  - momentum

  Evet mantıklı bir soru, olabilir aslında.

  Haktır - Selimserincan

  Böyle bir başvuru konusunda yerden göğe kadar haklısınız.Hatta daha evvel başvurmalıydınız.Bu kadar yıldır neredeydiniz? Bakalım ne cevap gelecek.Umarım eşit bir şekilde sizin de talebinizi yerine getirirler.