Ermeni yetimhanesi Kamp Armen sahibine iade edildi

Ermeni yetimhanesi Kamp Armen sahibine iade edildi
Ermeni yetimhanesi Kamp Armen sahibine iade edildi
İstanbul Tuzla'da, uzun yıllar yetim Ermeni çocukların yetiştirildiği bir kamp olarak hizmet veren Kamp Armen arazisi Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iade edildi.

RADİKAL - İstanbul Tuzla'daki Ermeni yetimhanesi Kamp Armen’in tapusu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi. Vakfın avukatı Sebu Aslangil de tapudaki işlemlerin tamamlandığını açıkladı. 1963 yılında başlayarak 1500 Ermeni çocuğun yetişmesine ve eğitimine katkı sunmuş olan Kamp Armen'e, 1979 yılında el konulmuş, son sahibinin bu yılın mayıs ayında tesislerde yeni inşaat için yıkıma başlaması üzerine araziyi işgal eden yüzlerce kişi direnişe geçmişti.

Aralarında, 2007 yılında silahlı saldırıyla katledilen gazeteci Hrant Dink'in de bulunduğu bir çok Ermeni çocuğun yetiştiği Kamp Armen'in arazisinde geçtiğimiz mayıs ayında inşaat çalışmalarının başlaması üzerine çok sayıda kişi yetimhanenin bulunduğu alana giderek fiili direnişe geçmişti.

KAMP ARMEN: BİR HAFIZA MEKANI

Tuzla Ermeni Yetimhanesi ya da Kamp Armen, 1963 yazında, 8-12 yaşlarındaki 20 kadar ilkokul öğrencisi ve Tuzlalı inşaat kalfası Hasan Usta'nın emekleriyle ilk adımı atılmış bir tarihsel mekan. 1963 yazında Tuzla’daki çorak araziyi bir cennet köşesine çevirme işini başlatan bu öğrenciler, yoksul ve kimsesiz Ermeni çocuklardı… Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi tarafından, İstanbul Valiliği ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gerekli izinler alındıktan sonra satın alınan arazideki Tuzla Ermeni Çocuk Kampı, aralarında Hrant Dink ve eşi Rakel Dink’in de bulunduğu çok sayıda Ermeni çocuğun yetişmesine ve eğitimine büyük katkı yaptı.

Ermeni toplumunun en önemli hafıza mekanlarından biri olarak kabul edilen Kamp Armen'in arazisi, 1970'li yıllarda, 1936 Beyannamesi bahane edilerek 'kamulaştırılmış', kampa el koyma süreci Yargıtay’ın, bu yöndeki yerel mahkeme kararını 1987 yılında onaylamasıyla tamamlanmıştı. Arazi bu tarihte, çocukların emeğiyle inşa edilen tesislerle birlikte ilk sahibine iade edilmiş ve ardından gelen satışlarla son olarak tapu Fatih Ulusoy isimli işadamına geçmişti.

'Kırlangıç yuvası' için kanat çırpanlar: Kamp Armen'de yıkım ve direniş

6 Mayıs 2015’te kamp arazisinde inşaat yapmak için tesislerde yıkım başlatılması üzerine büyük bir tepki doğdu. Yıkımın başladığının duyulmasından itibaren Tuzla'ya giden çok sayıda aktivist, fiili direnişe geçerek yıkımı durdurdu. Daha sonra Türkiye Ermeni toplumunun temsilcileri, CHP ve HDP'li siyasetçiler ile aydınların desteğiyle kampın Ermeni çocuklarına iade edilmesi için bir süreç başlatıldı. Bu süreç boyunca "Kamp Armen Dayanışması" adıyla örgütlenen aktivistler olası yıkım girişimlerine karşı kamp alanında süresiz nöbet tutmaya başlamıştı.

'BİZİM ATLANTİS UYGARLIĞIMIZ'

Kamp Armen, 20 yılda 1500 çocuğun yetiştiği bir masal ülkesi. Hrant Dink 8 yaşında gelmiş Kamp Armen’e ve Rakel ile burada tanışmış. Bir süre birlikte yönettikleri kamp için “Bizim Atlantis uygarlığımız” diyordu. Acılarıyla şaşkın, çocukluklarıyla umutlu Ermeni yetimlerin; tanımadıkları çocuklarla kardeş olmayı, doğayı yeşertmeyi, hayatı ortaklaşmayı öğrendikleri bir ‘kırlangıç yuvası’ydı Kamp Armen. Şimdi ortak geleceğe dair bir umut olarak Tuzla'da yaşamaya devam edecek...

 

 

 

Kamp Armen için süreç başladı, talep tapunun iadesi