'Ermeniler de çözüm yanlısı'

AKP'li Turan Çömez, Türkiye ile Ermenistan arasında soykırım tartışmalarının dorukta olduğu bir dönemde bu ülkeye giden ilk Türk parlamenter oldu.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP'li Turan Çömez, Türkiye ile Ermenistan arasında soykırım tartışmalarının dorukta olduğu bir dönemde bu ülkeye giden ilk Türk parlamenter oldu. Erivan Devlet Üniversitesi'nden aldığı konferans davetiyle Ermenistan'a giden ve üç gün kalan Çömez, bakanlar, siyasiler ve sivil toplum örgütleriyle görüştü. Turan Çömez, Türk-Ermeni ilişkilerinin geleceğine ilişkin şu mesajları verdi:
Altyapı oluşturulmalı: Hükümetlerarası resmi ilişkinin şu an başlaması mümkün görünmüyor. Bunun altyapısı da bizim gibi siyaset adamlarının, sivil inisiyatiflerin, üniversite öğretim üyelerinin temasları ve kültürel alışverişle gerçekleşecek. Geçenlerde Erivan'dan gelen bir grup, İstanbul AKM' de konser verdi. Karşılığını bekliyorlar.
Kilit cümleler: Ben ziyarette, bir Ermeni, bir Türk için ne düşünüyor bunu anlamaya çalıştım. Ben, 1915'te yaşanan olaylara gelen süreci bir takım anekdotlarla anlattıktan sonra, 1915'te Osmanlı hükümetinin bir tehcir kararı almak zorunda kaldığını, her türlü önleme rağmen bu süreçte hayatını kaybeden Ermeniler olduğunu bildiğimizi söyledim. Yaşanan bu hüzün dolu tablodan bizim de üzüntü duyduğumuzu, her iki toplum olarak ders almamız gerektiğini ifade ettim.
Bunu söyledikten sonra ilişkilerin seyri değişti. Çünkü onların kafasında bir Türk'ün bir Ermeni'nin ölümüyle ilgili üzüntü duyabileceğine ilişkin bir konsept yoktu. Bu gezide seyri değiştiren şifre, kilit cümle de bu oldu.
Ezberleri bozuldu: Onların kafasında tamamen kalıplaşmış bir Türkiye ve Türk düşmanlığı var. Onlara göre 1915'te soykırım yapılmış, şu andaki yöneticiler de sınırı kapatarak soykırımın bir başka boyutunu Ermenistan'a uygulamakta. Bu konseptin dışına çıkabilmek için önce sizi tanımaları lazım. İyi niyetimizi, samimiyetimizi ve komşularımızla iyi ilişkiler kurma gayretimizi görünce ezberleri bozuldu. Akdamar Kilisesi'nin onarım kararı da onlarda şok etkisi yaratmış.
Sağduyulu politikacılar: Ermenistan'ın en radikal partisi Taşnak'ın uç noktadaki yöneticisiyle görüştüm. Ne kavga ettik, ne sesimizi yükselttik.
Önce konuşmalı. Bu diyalog arayışını onlarda da gördüm. Çok sağduyulu politikacıları var. Onlar bana ısrarla, 'Diasporayı, üçüncü ülkeleri bir kenara bırakalım, meselemizi kendimiz çözelim. Bizim aramızdaki sorunlardan siyasi ve ekonomik rant elde etmek isteyen ülkelerin elini zayıflatalım. Bunu ancak birlikte yapabiliriz' dedi.
Soykırım meselesinin tarihçilere bırakılmasına, 'Bu aynı zamanda siyasi olay' diyerek sıcak bakmıyorlar. Ama önemli bir kısmı bu meselelerin bir kenara bıkarılarak uzlaşılabilecek zeminde hareket edilmesinden yana. Mesafe alırsak, uzlaşmadığımız sınır, Karabağ ve sözde soykırım meseleleri için en azından zemin oluşturabilir.


    http://www.radikal.com.tr/7493897493890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.