Ermenilerin de Türklerin de acısı

Ermenilerin de Türklerin de acısı
Ermenilerin de Türklerin de acısı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul da haftalık olarak yayımlanan Türkçe-Ermenice gazete Agos a röportaj verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul ’da haftalık olarak yayımlanan Türkçe-Ermenice gazete Agos’a verdiği röportajda, 1915 olaylarını değerlendirdi. Çelik, “Soykırım, bir gerçeğin tespit edilmesi çabası değil artık. Bir sektör, bir radikal ideoloji, bir tür hesaplaşma. Hesaplaşmanın olduğu yerde kimsenin aklına yüzleşme ve helalleşme gelmez. Bunların olması için hesaplaşma arayışlarının devreden çıkması gerekir” dedi. İmparatorluğun dağılma döneminde, büyük bir sarsıntı geçirilirken yaşanmış büyük depremler olduğuna dikkat çeken Çelik şunları söyledi: “Her biri büyük trajedilerdir. Burada, her etnik grubun yaşadığı acılar var. Mukatele dediğimiz karşılıklı katliamlar var. Bir şeye karar vermek durumundayız: Merhamet ve vicdan pastasını dilimlere ayırıp her bir etnik gruba dağıtacak mıyız, yoksa yas tutmanın soylu bir erdem olduğunun altını çizerek ortak acımızı, ortak bir gelecek kurmak için bir zemine mi dönüştüreceğiz? Ben diyorum ki: Hayatını kaybeden Türklerin acısı bizim, Ermenilerin acısı Ermenilerin değildir. Türklerin de, Ermenilerin de, Arapların acısı da bizim acımızdır. Eğer ortak acımızı soylu bir yas tutma alanından dışarı çıkarırsak, bunu radikalleştiren siyasetlerin enstrümanı haline geliriz.”
Türkiye , soykırım meselesinin hukuki ve siyasi sonuçlarından çekindiği için mi ‘soykırım’ kavramından kaçınıyor?” şeklindeki bir soruya ise Çelik şu cevabı verdi: “Bence burada yaşananlara soykırım denmesi mümkün değil. Burada, büyük bir savrulma zamanında, büyük bir otorite boşluğundan kaynaklı katliamlar yaşanmış. Bu durumda, ya yas tutmanın büyük bir erdem ve geleceği inşa etmek açısından halkları olgunlaştıran bir eylem olduğu gerçeğine yaslanan yeni bir gelecek kuracağız.”