Ermenilerin iadesini istediği araziye çocuk parkı

Ermenilerin iadesini istediği araziye çocuk parkı
Ermenilerin iadesini istediği araziye çocuk parkı
Ermenilerin mülkiyetinin iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğu, Adana'nın Kozan İlçesi'ndeki Kilikya Manastırı'nın bahçesine belediye tarafından çocuk parkı yapıldı.

RADİKAL - Kilikya Ermeni Katolikosluğu'nu temsilen Lübnan vatandaşı Aram Keshishian, geçen 27 Nisan'da avukatı aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, 1950'li yıllarda yıkılan Kilikya Manastırı'nın mülkiyetinin iadesini, iade edilmemesi durumunda ise 100 milyon lira tazminat verilmesini istedi. Ermenilerin 700 yıl boyunca dini merkezi olarak kullandıkları manastırla ilgili açılan davaya, 'Bizde kimseye verilecek tek karış vatan toprağı yoktur' diyerek karşı çıkan Kozan Belediye Başkanı MHP 'li Musa Öztürk, manastırın bahçesine çocuk parkı yaptırdı.

Kilikya Manastırı'nın bulunduğu Taş Mahallesi Muhtarı Murat Ak'ın talebi üzerine yaptırılan parkın açılışında konuşan Öztürk, "Muhtar Murat Ak'ın çabaları ve belediyemizin yardımları ile bu parkı sizlere kazandırdık. Mini mini yavrularımız sokaklarda değil bundan böyle bu parkta oynayacaklar" dedi. (Yaşar KORKUSUZ/KOZAN/DHA)