Ermenistan sınırını geçen çoban öldürüldü

Ermenistan sınırını geçen çoban öldürüldü
Ermenistan sınırını geçen çoban öldürüldü
Kars'ta çobanlık yapan Mustafa Ülker, hayvanını geri almak için Ermenistan sınırını geçince, Ermenistan askerleri tarafından vuruldu.

KARS – Kars'ın Arpaçay ile Akyaka ilçeleri arasındaki yayladan Ermenistan sınırını hayvanını almak için geçen çoban Mustafa Ülker, Ermenistan askerlerinin açtığı ateş sonucu vurularak öldürüldü. Kars Valisi Eyüp Tepe, cenazenin alınması için Akyaka Kaymakamı Osman Uğurlu başkanlığında bir heyetin sınıra gittiğini; Ermenistan'ın hayvanını almak isteyen çobana karşı orantısız güç kullandığını söyledi.

Akyaka nüfusuna kayıtlı Çoban Mustafa Ülker, Ermenistan sınırına sıfır noktada bulunan Akyaka yaylasında otlayan hayvanlarını almak için gece yarısı yaylaya gitti. Hayvanlarından birinin Ermenistan sınırı geçtiğini fark eden 35 yaşındaki Mustafa Ülker, hayvanı geri getirmek için sınırı geçti. Bu sırada Mustafa Ülker'e iddiaya göre uyarı yapılmadan Ermenistan askerleri tarafından ateş açıldı. Yaşamını kaybeden çoban Ülker'in cenazesini almak için Akyaka Kaymakamı Osman Uğurlu ile Hudut Tabur Komutanlığı'ndan bir heyet Akyaka Sınır Kapısına gitti.

VALİ: ORANTISIZ GÜÇ KULLANILDI
Çoban Mustafa Ülker'in ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili olarak bir açıklama yapan Kars Valisi Eyüp Tepe, şunlar söyledi:

"Mustafa Ülker kardeşimiz hayvanlarını dün öğle saatlerinde yaylada bırakıyor. Akşam almaya gelince bakıyor ki hayvanlardan biri Ermenistan sınırında kalmış. Hayvanı almak için sınıra gidiyor. Ancak bu sırada orantısız bir güç kullanılıyor. Ermenistan makamlarınca vuruluyor. Daha sonra da ölüyor. Dostlarına, akrabalarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Şu anda vatandaşımızı almak üzere Akyaka kaymakamımız ve askeri bir heyet sınıra gitti. Ermeni yetkililerle görüşme devam ediyor. Malum bu sınırlarda zaman zaman yaşadığımız problemlerden birisi. Gerçekten sadece sınır ihlali yapan bir vatandaşımıza karşı kullanılacak bu orantısız güce karşı dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum."

BEDİR ALTUNOK / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114441711444174

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ermenistan'ın hatasını, Ermeniler'e yükleme ucuzculuğu - mustiist

  Hep böyle eğilimler olacak ve hep aslında bu mantığa nasıl sahip olunabileceğine şaşıracak mıyız! Ne ilgisi var evini, ailesini bırakarak Türkiye'ye çalışmak için gelmek zorunda kalan bir Ermeni'nin, Ermeni Devleti'nin işlediği suç ile... Başkalarının hataları ile, masumları cezalandırmaya, yargılamaya ne çok eğilimliyiz!

  //// - Al Capone

  Biz Ermenistan dan gelen vatandaslarina çalışma hakki veriyoruz, ses çikartmiyoruz - onlar da Tesekur etmek için bize sinir daki çobanimizi ölduruyorlar.

  kim ne kadar samimi - likapa

  hepimiz hrantız, hepimiz ermeniyiz. hrant dink için günlerce istanbul sokaklarını işgal edenler öldürülen çoban için de yürürler mi.kim ne kadar samimi görmüş olurduk.

  Yazık oldu - mustiist

  Böyle nedenlerle masum insanların hayatlarının ellerinden alınması ne acı... Kendi vatandaşımıza aynı sonu reva gören bizlerin savunmasını nasıl ciddiye alır diğerleri?