Eroğlu: Felaket dereleri işgalden kaynaklanıyor

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, yaşanan sel felaketiyle ilgili, "İlmi olarak meseleye bakmak gerekir. Derelerin ıslahından çok, problem derelerin üzerine yapılan bir takım kaçak yapılardan kaynaklanıyor" dedi.Ankara'dan İstanbul'a gelen Eroğlu, Silivri'de şu açıklamalarda bulundu:

500 YILDA BİR: Bazı arkadaşların hesabına göre de 500 yılda bir görülen bir yağışın anında, çok kısa bir sürede düştüğünü görüyoruz. Bu da ciddi bir taşkına sebep oldu. Silivri ve Selimpaşa'da 1600 civarında ev ve iş yerinde hasar var. Tespitler yapılıyor. Bakanlığıma bağlı tüm birimler burada. Orman teşkilatı, Meteoroloji, DSİ hep birlikte çalışıyoruz. Hatta yangın mevsimi bittiği için orman teşkilatının birimlerini buraya sevk ettik. 400 civarında eleman ve 100'den fazla araç çalışıyor. Orman teşkilatının iki helikopterini de buraya kurtarma çalışmaları için tahsis ettik.

BAŞBAKAN TAKİP EDİYOR: Afet bölgesi olup olmadığını bayındırlık Bakanlığı'nın Bakanlar Kurulu'na intikal ettirmesi suretiyle karar verilecek. Başbakan'a bölgedeki bakanlar olarak yarın (bugün) bilgi arz edeceğiz. Başbakan da yakinen konuyu takip ediyor. Şu anda Silivri içerisinde hasar tespit çalışmalarının yüzde 80'i tamamlandı. İnşallah acılar kısa sürede sarılacak.

ISLAH DEĞİL İŞGAL: İlmi olarak meseleye bakmak gerekir. Derelerin ıslahından çok, problem derelerin üzerine yapılan bir takım kaçak yapılardan kaynaklanıyor. Silivri'de bir dere yatağını gördük. Geçmişte Mimar Sinan yapısı köprünün bir bölümü işgal edilmiş. Elbette taşkın olacak bu çok açık. Ama maalesef hemen derenin yanında dört beş katlı binalar inşa edilmiş.

DERE YATAĞINI GERİ ALIR: Küresel iklim değişikliği nedeniyle taşkınlar daha da artacak. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Çünkü küresel iklim değişikliklerinde sadece kurallık sorun değil. Yağış rejimlerinin değişmesi, üç dört ayda yağacak yağışın bir günde yağması... Bunun da anlamı 'taşkın' demek. Vatandaşlar demek ki şuna dikkat edecekler; dere yataklarını işgal etmeyecekler. Dere yatağını işgal ederseniz, bir gün dere yatağı mutlaka işgal edilen yatağını bir gün geri alır. Burada vatandaşlara büyük iş düşüyor. Özellikle imar planlaması yapılırken, belediyeler yer darlığı sebebiyle dere yataklarını kapatarak, yer kazanmak adına geçmişte hatalar yapılmıştır. Kaçak yapılar varsa, yerel yönetimlerin bunu kesinlikle önlemesi gerekiyor. Bakanlık olarak bizim yetkimiz yok ama yerlerini tespit ederek, belediyeler tarafından yıkılmasını sağlamamız gerekiyor.

BİZ BİLDİRMİŞTİK: Böyle bir kuvveti yağış olacağını pazar günü tüm birimlere bildirdik. Ancak bazen maalesef vatandaşlar, 'Nasılsa gelip geçer' gibi bir kanaate sahipler. Nitekim biz bunu Giresun'da yaşadık. İlk yağışta hakikaten ciddi hasar geldi. Bir hafta sonra ikaz ettik bu sefer herkes ciddi şekilde tedbir alındı ve sonraki taşkında kayıp ve zarar görülmedi. Burada da biz şu anda ikaz ediyoruz. Cuma günü de pazartesi gününe kadar bu yağışlar devam edecek. Cuma günü de kuvvetli yağışlar var. Miktarı belki daha fazla olacaktır ama nitekim bu bir tahmindir. Vatandaşların tedbirli olması gerekiyor. Vatandaşlar dikkatli olursa bir kayıp yaşanmayacaktır.