Eroğlu'na beraat

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ, İstanbul Halk Ekmek A.Ş. ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.'nin eski yönetim kurulu üyeleri, 'zimmet' suçundan yargılandıkları davada beraat etti.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ, İstanbul Halk Ekmek A.Ş. ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.'nin eski yönetim kurulu üyeleri, 'zimmet' suçundan yargılandıkları davada beraat etti.
Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 22 sanığın avukatları, şirketlerin kamu iktisadi teşekkülleri kapsamında değil, Türk Ticaret Kanunu kapsamında kurulmuş anonim şirketler olduğunu belirterek, 'zimmet' suçunun oluşmadığını söyledi. Mahkeme heyeti de suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle oyçokluğu ile aralarında eski İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu'nun da bulunduğu 22 sanığın beraatine karar verdi.
İddianamede, sanıkların GİS İşletim Sistemi'yle ilgili eğitim için ABD'ye giderken haksız yere harcırah alarak bu parayı zimmetlerine geçirdikleri öne sürülmüştü. Aynı mahkemede yargılanan dönemin İGDAŞ Genel Müdürü Fuat Şengül dahil 15 sanık da beraat etti.