Eroin kuryesi iki Faslı'ya suçüstü

Son iki haftada İstanbul'da yapılan 79 uyuşturucu operasyonunda 91 kilo eroin, 14 kilo esrar, 4 kilo 823 gram kokain ve 920 adet sentetik hap ve bir miktar Hint keneviri ile yedi tabanca ele geçirildi. Olaylara ilişkin 145 kişi yakalandı.

İSTANBUL - Son iki haftada İstanbul'da yapılan 79 uyuşturucu operasyonunda 91 kilo eroin, 14 kilo esrar, 4 kilo 823 gram kokain ve 920 adet sentetik hap ve bir miktar Hint keneviri ile yedi tabanca ele geçirildi. Olaylara ilişkin 145 kişi yakalandı. Şebekelerin kurye olarak Fas'tan Türkiye'ye turist vizesiyle kadınlar getirdiği belirlendi.
İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre 20 ayrı ilçede yapılan operasyonlar ihbarlarla başladı. Bir ihbara göre; Nevbahattin L, Mehmet Ali K. ve Mehmet S. tarafından İran'dan Türkiye'ye sokulan bir miktar eroin, Türk asıllı Hollanda vatandaşı Derya U'nun turist vizesiyle İstanbul'a getirdiği bazı kadınlar aracılığıyla Avrupa'ya gönderilecekti. İhbarın ardından Eminönü'ndeki bazı oteller ile Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde operasyon düzenlendi. Operasyonda Almanya ve Hollanda'ya gitmek isteyen Fas uyruklu S.O ve N.A adlı kadınların valizlerinde 21 kilo 32 gram eroin maddesi ele geçirildi.
Operasyonlar çerçevesinde, Tuzla'da deniz yoluyla yurt dışına çıkmaya hazırlanan bir aracın dorsesinde yapılan aramada da, makine parçaları arasına gizlenmiş paketlerde 50 kilo eroin ele geçirildi. Emniyet yetkilileri, Bahçelievler'deki bir taksiye yapılan baskında da, Almanya ve Hollanda'ya gönderilmek istenen 15 kilo 200 gram eroin ele geçirildiğini söyledi.