Eroine tanıdık bir kurban

Nur cemati liderlerinden Mehmet Kutlular'ın kızı Vildan Kutlular'ın eroin komasına girerek ölümünden sorumlu tutulan 33 yaşındaki Hayri Adıgüzel, aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetti.

İSTANBUL - Nur cemati liderlerinden Mehmet Kutlular'ın kızı Vildan Kutlular'ın eroin komasına girerek ölümünden sorumlu tutulan 33 yaşındaki Hayri Adıgüzel, aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetti.
Beyoğlu'ndaki evinde yalnız yaşayan Adıgüzel'den dört gündür haber alamayan Tuğba isimli kız arkadaşı, önceki akşam eve gitti. Kapının açılmamasından şüphelenen genç kız, durumu polise bildirdi. Çilingir vasıtasıyla eve giren polis, Adıgüzel'in cesediyle karşılaştı. İlk tespite göre aşırı dozda uyuşturucudan öldüğü belirlenen Adıgüzel, otopsi yapılması için Adli Tıp'a kaldırıldı.
Kitap yazıyordu
12 yaşında uyuşturucuya başlayan Adıgüzel'in, beş defa tedavi olduğu halde bağımlılıktan kurtulamadığı öğrenildi. Adıgüzel, bir röportajında da şöyle demişti:
"Hapisteyken yazdığım günlükleri kitap olarak yayımlatacağım. Gençler yaşadıklarımdan ders çıkartsınlar. Eroin insanın hayatına bir kere girdikten sonra kolay kolay çıkmıyor, sana savaş açıyor, ölümünü istiyor."
Afla çıkmıştı
Adıgüzel, kamuoyunun gündemine 1995'te Mehmet Kutlular'ın kızı Vildan'ın ölümüyle geldi. Vildan'ın koluna iki kez uyuşturucu enjekte etmekle suçlanan Adıgüzel, 'dikkatsizlik sonucu ölüme sebep olmaktan' cezaevine girdi. 1996'da cezaevinden çıkan Adıgüzel, bir yıl sonra gasp ve soygundan 20 ay hapis cezası aldı. Cezaevinde işlediği çeşitli suçlarla cezası 44 yıla çıktı. Dört buçuk yıl sonra Şartla Salıverme Yasası'ndan faydalanarak tahliye oldu.