Erol Aksoy davasının hâkimi tarafsız değildi

Yargıtay'ın, batık bankacı Erol Aksoy'u yargılayan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığ'ndan 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na kaydırılan Mustafa Akın için 'tarafsız olamaz' kararı verdiği ortaya çıktı.

ANKARA - Yargıtay'ın, batık bankacı Erol Aksoy'u yargılayan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığ'ndan 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na kaydırılan Mustafa Akın için 'tarafsız olamaz' kararı verdiği ortaya çıktı.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Erol Aksoy'un avukatları, Mustafa Akın'ın 'Altın Makas RTÜK' isimli kitabında Aksoy'dan bahsettiği için 'reddi hâkim' talebinde bulunmuşlar; ancak İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi bu talebi reddetmişti. Yargıtay 7. Dairesi, ret kararını, 26 Haziran 2007'de bozmuştu. Bu arada Akın'ın görev yeri değiştirilmişti.
Yargıtay 7. Ceza Dairesi, ret kararında Akın'ın kitabında aralarında Erol Aksoy'un da sahibi olduğu yayın gruplarına olumsuz baktığına dikkat çekerek "Diğer medya gruplarının yanında sanığın da içinde bulunduğu Aksoy Grubu'na eleştiri ötesinde olumsuz bir bakış açısı getirildiği görülmektedir. Bu değerlendirmelerin tümü ya da bir kısmı başka yapıtlardan kaynak gösterilerek aktarılmış olsa da eleştiri getirilmeyen ve aksi savunulmayan alıntıların yapılması yazarın bu düşüncelere katıldığını göstermektedir" denildi.
Yansız, adil bir yargılama beklentisinin sanığın doğal haklarından olduğuna dikkat çekilen kararda; "Bu beklentinin gerçekleştirilmesi de yargılama makamları açısından yasal bir zorunluluktur. Anılan kitaptaki olumsuz bakış açısının, mahkeme başkanının yargılamada yansız kalamayacağı yönünde sanıkta endişe oluşturması haklı bir gerekçedir ve aksinin düşünülmesi, yani hâkimin yansız olması da bu gerçeği değiştirmeyecektir" ifadesi kullanıldı.
Akın'ın görev yerinin değiştirilmesine ilk eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek tepki göstermişti. Akın'ın ismi daha sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyeliği için geçmiş ancak Cumhurbaşkanı Sezer, hükümet istifa ettiği gerekçesiyle Akın'ın kararnamesini geri göndermişti. Sezer'in vetosunda, Yargıtay'ın Akın için verdiği bu kararın da etkili olduğu öne sürüldü.