Erol Evcil'e müebbet hapis

Nesim Malki cinayetinin davası bitti. Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi'ye 'tasarlayarak adam öldürmek'ten müebbet hapis cezası verildi.

İSTANBUL - İşadamı Nesim Malki'nin dokuz yıl önce öldürülmesiyle ilgili davada sanıklar Erol Evcil, Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi,
'tasarlayarak adam öldürmek' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Malki'nin öldürülmesi, Erol Evcil'e işkence yapılması ve kötü muamelenin adli tıp doktorlarında gizlenmesiyle ilgili bir süre önce birleştirilen ve Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davalarda karar çıktı.
Mahkeme, Evcil, Türkeş ve Elverdi'yi, Malki'yi tasarlayarak öldürmek suçundan ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırdı. Evcil ayrıca Malki'nin ortağı Erol Erkohen'deki çek ve senetleri tehditle geri alma eğilimi nedeniyle 12 yıl altı ay, diğer sanık Türkeş ise Erkohen'in parasını gasp ettiği için 11 yıl dört ay üç gün ağır hapis cezasına çarptırıldı.
Evcil, Elverdi ve Türkeş ile birlikte diğer 15 sanık hakkındaki 'suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' suçundan açılan dava ise, zamanaşımı nedeniyle ortadan kalktı. Erol Evcil'e işkence yaptıkları iddia edilen 10 polis beraat ederken, kötü muamele yapılmadığına dair sağlık raporu veren üç doktora verilen 350'şer milyon lira para cezası da ertelendi.
İşadamı Nesim Malki, 29 Kasım 1995'te Bursa'da uğradığı silahlı saldırı sonucu ölmüştü. Azmettirici olduğu iddiasıyla aranan ve yurtdışında olduğu sanılan Evcil, 27 Ekim 1999'da Bursa'nın Bademli Köyü'nde saklandığı bir villada yakalanıp tutuklanmıştı. İki yıl önce tahliye edilen Evcil, Çakıcı'nın kaçmasının ardından gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Evcil, cezası Yargıtay'ca onanırsa yine cezaevine girecek. Tetikçi olduğu iddiasıyla aranan Türkeş de, Bulgaristan'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmişti.
Bu arada organize suç ve istihbarat birimleri, Erol Evcil'in yerini belirlemeye çalışıyor. Yurtdışına çıkış yasağı bulunan Evcil'in Ege Bölgesi'nde olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.