Ertuğrul Firkateyni 'hikâye'sini arıyor

116 yıl önce Japonya açıklarında batan Ertuğrul Firkateyni için düğmeye basıldı. Sualtı arkeolojisinin önemli isimlerinden oluşan ekip 8 Ocak'ta Japonya'nın Kuşimoto kentinde dalışlara başlayacak.

MUĞLA - 116 yıl önce Japonya açıklarında batan Ertuğrul Firkateyni için düğmeye basıldı. Sualtı arkeolojisinin önemli isimlerinden oluşan ekip 8 Ocak'ta Japonya'nın Kuşimoto kentinde dalışlara başlayacak. Üç yıl süren çalışmalarla firkateynin kalıntılarının su üstüne çıkarılması amaçlanıyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü ve Yapı Kredi Emeklilik, Türkiye Sualtı Arkeoloji Vakfı'nın (TINA) katkılarıyla hazırlanan 'Ertuğrul' projesi için dün bir basın toplantısı yapıldı.
Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Tufan Turanlı, proje kapsamında http://www.ertugrul.jp/ de internet sitesi hazırladıklarını söyledi. Sitede, evden 10 bin kilometre uzakta ölen 550 askerin hikâyesi yer alacak. Bu konuda bildiklerini aktarmak isteyenler (0252) 316 22 48'den yetkililere ulaşabilecek.
Oşima köylüleri seferber olmuştu
Ertuğrul Firkateyni, 1890'da II. Abdülhamit tarafından iyi niyet elçisi olarak Japonya'ya gönderildi. 630 denizciyle 11 ay süren seferin ardından Japonya'ya varan Ertuğrul'u İmparator Meici karşıladı. Görev tamamlanınca tayfun mevsimi olduğu halde dönüş yolculuğuna çıkan firkateyn, Oşima Adası açıklarında parçalandı. Osman Paşa dahil 550 gemici şehit oldu. Oşima köylüleri 69 denizcinin kurtarılması ve şehitlerin gömülmesinde çok büyük emek verdi.