Ertuğrul Kürkçü: CHP sürece katılsın ama nasıl?

Ertuğrul Kürkçü: CHP sürece katılsın ama nasıl?
Ertuğrul Kürkçü: CHP sürece katılsın ama nasıl?
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP'nin çözüm sürecinde dışlandığını, BDP'nin de by-pass edilmek istendiğini söyleyerek, "Baştan beri AKP'nin yanlış hareket ettiğini düşünüyorum" dedi.

Radikal.com.tr – 68 öğrenci hareketinin ve esasen bu hareketin içinden beslenen Türkiye sol/sosyalist hareketinin sembol isimlerinden, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Fırat Haber Ajansı’na bir mülakat verdi. 

‘Çözüm süreci’nin “Öcalan’la devlet arasında İmralı’da varılmış olan bir genel mutabakatın adım adım açımlanması” olarak gördüğünü söyleyen Kürkçü, “bir müzakere sürecinde olunmadığı, tamamlanmış bir müzakerenin sonuçlarının değerlendirildiği” yorumunu yaptı. 

Kürkçü’nün en dikkat çekici sözleri ise CHP ’nin çözüm sürecindeki pozisyonuna ilişkin sözleri oldu. CHP’nin sürece katılmak için başlangıçta bilgilendirme istediğini ancak bunun yapılmadığını söyleyen Kürkçü; daha sonra da bu partinin ‘sürece kredi açtığını’ ancak bunun da ‘Senin kredin batsın, lazım değil’ denerek geri çevrildiğini söyledi. Çözüm sürecinin ilk günlerinde CHP şeffaflık ve ayrıntılı bilgilendirme istemiş, daha sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu “Çözüm sürecine kredi tanıdıklarını” söylemiş, ancak Başbakan Erdoğan CHP ve Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştirmişti.

Fıratnews’ten Nilay Egeli’ye konuşan Ertuğrul Kürkçü’nün sözlerinden satır başları şöyle:

“İki düzey var; birincisi global kararlar düzeyi. Bu global kararlar düzeyinin bitmiş olduğunu görüyorum. Ancak icrası, sahada gerçekleşmesi, planlaması, sürecin tanziminin hem bir mücadele konusu hem de bunun bir müzakere olduğunu görüyorum. Dolayısıyla müzakere de tamamen yok değil. Ancak hükümetin sürecin tümünün kontrolünü elinde tutma eğiliminde olduğunu; dolayısıyla aşağıdan inisiyatifi halkın süreci biçimlendirmesine, bütün olarak toplumun çeşitli güç odaklarının süreçte rol alıp toplumun tamamının kabulleri üzerinden sürecin şekillenmesine hükümetin çok razı olmadığını anlıyorum.”


‘CHP SÜRECE KATILSIN AMA…’
“Baştan beri AKP ’nin yanlış hareket ettiğini düşünüyorum. Evet bir müzakere yapması ve bunu bir açılıma dönüştürme eğilimi önemli. Bizi tamamen başka bir evreye taşıyor, bu bir gerçek. Ama bunu yaparken Meclis’teki tüm partileri, mümkünse BDP’yi by-pass ederek bunu yapma eğiliminin ürünü bu. CHP sürece katılsın ama nasıl katılsın? Kendimizi onların yerine koyalım. Tamamen iyi niyetli olduklarını düşünelim. Bize kimse bilgi vermiyor. ‘Size kredi açıyoruz’ diyoruz. ‘Senin kredin batsın lazım değil’ diyor. Ardından sürece katılın diyor. Bilgi diyoruz, bilgi verilmiyor. Hiçbir politik parti kendisinin bu şekilde muhatap alınmasına razı olmaz. Ben AKP’nin işleri kolaylaştırmadığını düşünüyorum.”

“Ama madalyonun öbür tarafında da başka hakikatler var. CHP’nin ulusalcı kanadı ki şu anda üstünlüğü ele geçirmiş görünüyor. Onlar da bu süreci oyalamak istiyorlar. Yani sonuca varmaması üzerinden süreçte yer almak istiyorlar. Yani herkes birbirine çelme takıyor. Burası problemli. Ancak burada sorumluluk AKP’de. AKP bu süreci problemsiz götürebilecek yolları bulabilirdi. Kamuoyunu daha iyi yönlendirebilirdi. Bu yapılmadı.


‘PKK, BDP OLACAK’
“PKK silahlı alandan silahsız alana geçtikten sonra PKK BDP olacak demektir, bunun başka yolu var mı? 300 PKK yöneticisini genel af olmadığı için bir kenara koydun, geriye kalan on binlerce insan ne olacak? Bunlar siyaset yapacak. Bunlara siyaset alanı tanımıyorsun. Siyaset yapan BDP’yi tasfiyeye çalışıyorsun. Burada hala özgürlükçü ve demokratik yaklaşım değil güvenlikçi yaklaşım var. Süreçte bunun ağırlık taşıdığını görüyoruz. Ya da en azından AKP açısından böyle gitmek istediğini görüyoruz. Bu hala tamamlanmaya çalışılan birinci aşama için bile oldukça pürüzlü. Fakat yine de ben bunun açılan yolun çığır açan yeni bir dönem olma gerçeğini gölgelemeyeceğini düşünüyorum.
“Öcalan’la mutabakata varıldığını bildiğimiz akil insanlar. Akil İnsanlar Heyeti bizim öngördüğümüz, PKK ile devlet arasında bir aracı rol oynayacak, süreci tanzim edecek bir kuvvetti. Dolayısıyla kuvvetli kişiliklerden oluşması bekleniyordu. Bu tamamen, başka bir şey oldu bir tebliğ grubu halini aldı. Barış tebligatı yapıyor Türkiye’de. Bu da olsun, yapılsın. Fakat çatışmasızlığı organize etmek ve çatışmayı bunları ezmeden yeniden başlatamayacağınız bir yeni standart üstünlük konum sağlamıyor. Onun da 3 aylık süresi var, işte 2 ay kaldı. 2 ay sonra tamam raporları aldık teşekkür ediyoruz denilecek bu kadar.”


‘BİZ DE ADA’YA GİDİP GELEBİLİRSEK’
“Sürecin Öcalan’ın gayretleri sayesinde rotada tutulduğunu düşünüyorum. Önümüzde 4 konferans süreci var; Türkiye’de, Avrupa’da, Kürdistan’da ve Güney’de. Bu konferans süreci önemli. Bu da Öcalan’ın önerisi. Genelde Öcalan merkezli olduğu için dışarıdakilerin öneri yapmasının zor olduğu bir süreç. Güçlükler var. Eğer yaza doğru beklenen olur, Öcalan İmralı’da daha geniş bir çalışma yürütme imkanı bulursa o zaman daha seri yürüyebilir işler. Benim anladığım Öcalan Eylül’e kadar bitmesini istiyor, silahlı güçlerin alandan çekilmesi konusunun. Eğer bu olabilirse ya da buna paralel Öcalan adada daha çok çalışma imkanı bulursa, yani bizler de adaya gidip görüşebilir duruma gelirsek o zaman süreç hızlanabilir. Fakat ben Hükümetin bu süreçte kontrollü gittiğini, milliyetçi tabanla arayı iyi tutarak yürümek istediğini görüyorum. Bu belki onlar için bir zaruriyettir. Çünkü AKP’nin de tamamen çözümcü bir pozisyonda olmadığını düşünüyorum. Hem teşkilat hem milletvekili olarak. MHP ’liler bazen onlardan daha ılımlı geliyor insana.”


  http://www.radikal.com.tr/1131020113102010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok basit - Ukelaa

  CHP'nin bu ülkeye yapacağı en büyük hayır yeni anayasa ile kendi misyonu'nun dolduğunu , artık kurucu bir partiye bu ülkenin ihtiyacının kalmadığını ilan ederek kendini fesh etmesi , en kısa zamanda da yeni bir parti olarak ama sosyal demokrat doktrinler çerçevesinde geçmişinden de arınarak siyasete yeni bir başlangıç yapması . Yoksa eski çuvala yama yaparak hiçbir yere varılamaz .

  serversev hakli-can alici nokta da - HDI

  4. madde: Kürtlerin Akdenize çıkışı imkansızlaştırılacak, böylece Irak ve Suriye Kürtleri'nin Türkiye'ye bağımlılığı artırılacak.

  CHP - eylemturan

  Hiç kimse CHP yi çözümün içine yada dışına itemez sayın Kürkçü ,CHP nin duruşu nettir,bu tarz çıkışlarla CHP yi bu ne idüğü belirsiz sürece sizinde dahil etmemz mümkün değildir,chp şunu dedi diyor ve diyecek demokratik kültürel evrensel insan hakları çerçevesinde atılacak her türlü adıma evet,etnisiteye dayanan siyasal statü özerklik federasyon vb yapılanmalara hayır ..bunları kabul edenlerle sonuna kadar birlikte yürümeye evet ama kabul etmeyenlerlede ben şahsen kendi adıma yolları ayırmayı yeğlerim,çünkü bu cumhuriyetin karakteri hertürlü etnisiteyi dini mezhepi dışlayarak oluşturduğu ulus bilinci ile şekillenmişdir bence bunca yıldır bu topraklarda süregelen kardeşliğin beslendiği en temel mentalitede budur

  çözüm süreci. - kaşınan adam

  Apo nun özgürlüğü,özerk Kürdistan ve karşığında Başkanlık sistemi etrafında yapılan pazarlıklara Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ,özgür medyamız ve son olarakda BDP büyük bir iştahla CHP yi de sürece almak istiyorlar.Çünkü akil adamlar heyetinden aldıkları raporlar, aslında medyanın ekranlarda yayınlanan hayali destek oranlarının pekte gerçeği yansıtmadığını gösteriyor.Dolayısı ile ilerde bu işin hesabını verirken yanlarında CHP nin olması kendi yararlarına olacak.CHP ve CHP seçmeni bu dalavereye ortak olmayacak kadar uyanık.

  Bu açılımdan çıkacak sonuçları kısaca yazalım - serversev

  1. BDP güneydoğu'da indirgenecek. Din bölgeye PPK sız daha çok ve rahatça pompalanacak. Hizbullah ve türevleri güçlenecek. BDP'nin siyasi aklı dönen dolabı daha yeni anlıyor. BDP'de akil adam pek yok maalesef. 2. Kürtlerin asimilasyon süreci yumuşak bir sürece girecek. Kürtler hem asimile edilecek hem de edilmeyecek gibi olacak. 3. Asıl mesele Suriye Kürtleri, Türkiye'nin ana planı bu kürtler üzerinde. 4. Kürtlerin Akdenize çıkışı imkansızlaştırılacak, böylece Irak ve Suriye Kürtleri'nin Türkiye'ye bağımlılığı artırılacak. 5. Türk burjivazisinin ağzını sulandıran Irak ve Suriye petrollerinden aslan payı kapılacak, ki işin ekonomik iticiliği de budur. Sonuçta Kürtlere bal çalınacak karşılığında yükselen kürt hareketi dizginlenecek ve Suriye, Irak özelinde tutulacak. Türkiye ile akrabalıkları ile bu bölgeler etki altında tutulmaya devam edecek. Şii Araplarla kavgalı olmaları teşvik edilecek ve güvenlik muhtaçlığı daha da derinleştirilecek.

  "CHP hala kendini aramakta" - hosgörüvesevgi

  Sn. Kürkcü'nün dediklerine katilmamak icten degil, mantikli ve dogru olan vesilelere deginmis. CHP olayina gelince, CHP hala bir bocalama icinde Ulusalcilik mi desem diger gruplar mi desem kendilerini bulamamislar, burdan yola cikip Sn. Kilicdaroglu'da bugünlerde maalesef irkci, asker sovenizmine bürünmüs hareket etmekte, adeta Sn. Bahceli ile at kosturmaktalar. Simdi bu partiye Sosyal demokrat denebilr mi? orasida cabasi; askersiz hicbir sorunu halledimiyorlar keza söylemlerine bakilirsa her daim tekrarlamaktalar. Sorun Kürt sorunu olunca kendilerinin hicbir zaman elle tutulan bir önerileri olmamistir. Bir ara hazirlatiklari raporlarda sadece ajitasyonlarla Güney ve dogu Anadolu Bölgelerinin issiz olunmasina deginilmis ve bir de ufak tefek kacirilma, bunun yaninda güvenlik güclerinin halka davranis sekillerinden bahsedilmekte. Eeee simdi bböyle düsünen bir milliyetci parti bu sorunua cözüm getirebilir?

  Size her şey müstehak - gokkurt

  diyeceğim kızmayın. Mesele BDP'nin de ortadan kaldırılması. Bakınız, AKP mecliste kurulan komisyonla, zira komisyon üye sayısı parti çoğunluğuna göre, Uludere olayını ört bas etti. AKP ile komisyon kurulacaksa ile illaki eşit sayıda üye verilmeliydi, çünkü sonuç hep AKP'nin istediği çıkıyor ama komisyon raporu oluyor ! Dahası, geçen bir âkılın yazısı çıktı Milliyette: "Terör bitince Kürtler özgürleşir." Ahmet Taşgetiren demiş. RTE-AKP'nin planı çok basit aslında MHP tabanından bir oy beklentisi yok, artık ta olmaz, CHP'den de kolay değil, ama amacı bu işler bitince BDP seçmenini AKP'ye kaydırmak. Zaten Güneydoğuda kürtlerin %50'si AKP oy veriyor, bir de artık ne söz verildiyse, bir sonraki seçimden Güney doğudan BDP'yi silmeyi planlıyor. Bu işlerin buraya kadar gelmesinde BDP'nin çok büyük hatası var. Bir başka âkıl Tarhan Erdem yıllarca yazdı köşesinde, "1923-1940 arası çok özel bir dönemdir, o zamanın CHP'si ile şimdikini karıştırmayın, fazla örselemeyin" diye. Ama CHP nefretini (!) siyasete alet etmek sizin elinizi kolunuzu da bağladı işte, bırakın CHP nefretini AKP kullansın. BDP şimdi alternatif bir komisyon kuracakmış, mevcutun bir işe yaramıyacağını, CHP'nin neden katılmadığını yeni anladılar sanırım. http://siyaset.milliyet.com.tr/bdp-den-alternatif-komisyon/siyaset/siyasetdetay/24.04.2013/1698095/default.htm http://gundem.milliyet.com.tr/teror-bitince-kurtler-ozgurlesir/gundem/gundemyazardetay/22.04.2013/1696607/default.htm