Eruygur da soruşturuluyor

Askeri yargıdaki yolsuzluk davasında Genelkurmay, eski Jandarma Komutanı Eruygur hakkında 'şahıs değil, dosya olarak' soruşturma izni vermiş.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın (ÖKK) Oğulbey'deki tesislerinin inşaatında devletin zarara uğratıldığı gerekçesiyle açılan davayla ilgili olarak aralarında Emekli Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eyuygur'un da bulunduğu bir grup kişiyle ilgili olarak dolaylı soruşturma izni verdi. Genelkurmay'ın, emekli Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un şahsının değil, adının geçtiği olayların soruşturulmasına izin verdiği öğrenildi. Bu amaçla ÖKK davasının söz konusu bölümlerinde adı geçen sanıklar, Genelkurmay Savcılığı'na ifade için çağrıldı.
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde, ÖKK Gölbaşı Oğulbey Kışlası'nın inşaatında, devletin 118.6 milyon YTL zarara uğratıldığı iddiasıyla aralarında sivillerin de bulunduğu 39 sanıklı davaya, dün 28 tutuksuz sanığın katılmasıyla devam edildi. Davayla paralel olarak, iddianamede orgeneral Eruygur'un adı geçen olayların incelenmesine başlandığı ortaya çıktı. İddianamede ayrıca, emekli tuğgeneral Yaşar Öney ve tümgeneral Kenzi Suner'in de adı geçiyor. Askeri savcılığın, ÖKK davasının bir numaralı sanığı olan müteahhit Ali Osman Özmen'i ifadesini almak için çağırdığı, ancak Özmen'in sağlık gerekçesiyle gitmediği öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın, emekli orgeneral Eruygur ile ilgili doğrudan soruşturma izni vermek yerine, Eruygur'un adının karıştığı olayları 'detaylıca' inceleme izni verdiği belirtildi.
Sanık albay Özkök'e sığındı
Sanık müteahhit Özmen'den rüşvet almakla suçlanan dönemin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Ankara İnşaat Emlak Başkanı emekli albay Tuğrul Balaban, savunmasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün ismine yer verdi. Hakkındaki suçlamaları reddeden Balaban, emekli olduktan sonra Özkök'ün İstanbul Çengelköy'deki evinin tadilat projesini Temmuz 2003'te yaptığını belirterek, "Kötü biri olsaydım, Genelkurmay Başkanı şahsı için bana ricada bulunmazdı. Yine bir ricada bulunursa seve seve, koşa koşa yaparım. Genelkurmay Başkanı bana teşekkür etti" dedi. Balaban rüşvet aldığı iddialarını da reddetti.
Eruygur kararına tepki
Öğleden sonraki bölümde sanık emekli mühendis albay Recep Yılmaz'ın avukatı Ali Fahir Kayacan, eşitlik ilkesini düzenleyen Anayasa'nın 10'uncu maddesine dikkat çekti. Kayacan, iddianamenin 113'üncü sayfasında isim ve eylemleri belirtilen kişiler hakkında Genelkurmay'dan soruşturma izni istenmesine karşılık, askeri savcılığın kişileri değil olayı soruşturduğunu söyledi. Kayacan, "Sadece olaya soruşturma emri verilmiş olması, eşitlik, açıklık, şeffaflık ilkelerine uygun düşmez" dedi. Dava, keşif talebinin değerlendirilmesi ve sanıkların dinlenmesi için 4 Mart'a ertelendi.


    http://www.radikal.com.tr/7382097382090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.