Eruygur'a ön inceleme

Genelkurmay Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki (ÖKK) yolsuzluk iddialarını kapsayan iddianamede adı geçen eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'la ilgili ön inceleme talimatı verdi.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki (ÖKK) yolsuzluk iddialarını kapsayan iddianamede adı geçen eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'la ilgili ön inceleme talimatı verdi.
Gelişmeyi ilk olarak Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, dünkü basın brifinginde soruları yanıtlarken duyurdu. Aynı saatlerde askeri başsavcılık yetkilileri de Genelkurmay'ın ön inceleme talimatını açıkladı.
Savcılığın açıklamasında incelemenin kapsamı hakkında şu bilgilere yer verildi: "Genelkurmay Başkanı'nın talimatı direkt kişilerle (Eruygur v.d) ilgili değil, ÖKK iddianamesinin 113. sayfasındaki iddialarla ilgilidir. Bu yüzden talimatın 'Eruygur'a soruşturma' olarak değerlendirilmemesi gerekir. Şimdi o bölüm inceleniyor. Ancak, bu iddialar ciddi bulunursa o zaman, bu iddialarda sorumluluğu olan kişiler hakkında soruşturma izni istenebilir"
İşte bu iddialar
Başsavcılığın incelediği ve Eruygur'un isminin de geçtiği iddianamedeki suçlama şöyle: "14 Haziran 2000'de yürürlüğe konan keşif raporuna göre inşaatın hali hazır seviyesi yüzde 75.60 olmasına karşın sanki bunların yasal şartları bulunmayan yüzde 30'unu mutad keşif artışı, yüzde 45.60'lık kısmını da altyapı kapsamında ve mevcut sözleşme hükümleriyle aynı müteaahhide gelecekte yaptırılacak ilave imalatlarmış gibi göstermek." İddianamede o tarihte Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı olan Eruygur'un bu evrakı gerçek dışılığını bildiği halde imzaladığı belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7359527359520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.