Erzincan Başsavcılığı DGM'leri diriltti!

Bağımsız ve tarafsız olmadıkları gerekçesiyle çok tartışılan Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM), 2004'te kapatılmış, yerine özel yetkili ağır ceza mahkemeleri kurulmuştu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Bağımsız ve tarafsız olmadıkları gerekçesiyle çok tartışılan Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM), 2004'te kapatılmış, yerine özel yetkili ağır ceza mahkemeleri kurulmuştu. Ama DGM'lerin ölmediği, adaletin gönlünde-beyninde hâlâ yaşadığı ortaya çıktı.
Erzincan Başsavcılığı, bir fezlekesini, özel yetkili ağır ceza mahkemesi yerine, 'Erzurum DGM'ye gönderdi. Erzurum'daki mahkeme de DGM gibi fezlekeyi alıp işleme koydu. Erzincan'daki olay şöyle gelişti: 'PKK saldırısında yaralanan polisin açtığı davada, devletin ödediği tazminat, PKK üyesinin ailesine rücu edildi. Aile de avukat Necati Güven'i tuttu. Güven, mahkemede davanın anneye değil, örgüte yöneltilmesi gerektiğini savundu. Erzincan Başsavcılığı bunun üzerine 'terör örgütü propagandası' suçundan avukata soruşturma başlattı. Ancak başsavcılık, avukata suç duyurusunu içeren fezlekesini dört yıl önce kapatılan 'Erzurum DGM'ye gönderdi. Erzurum'da fezleke işleme konuldu. Avukat Güven'in 26 Haziran'da Erzincan Savcılığı'na çağrılıp talimat yoluyla ifadesinin alındı. Bu durum, Erzincan Başsavcısı Osman Öztürk'ü de sıkıntıya soktu. Öztürk, 'Eski alışkanlık, belki kâtip öyle yazmış olabilir' diye konuştu.