Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner yargılanacak!

Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in yargılanmasına karar verdi.


Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinin hakkında 'Yargılanacak' kararı verdiği Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, kendisine herhangi bir resmi tebligatın yapılmadığını belirtti. Cihaner, "Avukatımla görüştükten sonra karara itiraz edebilirim" dedi.

Adalet Bakanlığı'nın tarafından hakkında 'Görevi kötüye kullanma', 'Resmi belgede sahtecilik', 'Suça azmettirme', 'İmar kirliliğine neden olmak' suçlamasıyla soruşturma açılan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmsına karar verildi. Başsavcı Cihaner, "Beklediğim bir karardı. Benim için sürpriz olmadı. Dosyanın yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti olma yönünden örnek bir vaka olduğunu düşünerek Yargıtaya gitmesini ve Yüksek Mahkemede ele alınmasını istiyorum" diye konuştu.

BAŞSAVCIDAN VAKİT GAZETESİNE YALANLAMA
Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, 'Anadolu'da Vakit' gazetesinin 28.12.2009 tarihli sayısında, "Askerden CHP'ye belge servisi" ve 29.12.2009 tarihli sayısında da "Çırpındıkça Batıyorlar" başlıklı haberlerle bugün (29 Aralık) saat 15.00'da makamında bir toplantı düzenledi. Cihaner yaptığı yazılı açıklamada, "Söz konusu haberde ilimizi ziyaret eden TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'le birlikte, Erzincan Merkez Komutanlığına gittiğim, basına, "Hamili arama kararı" olarak yansıyan belgenin burada milletvekili Ahmet Ersin'e verildiği, hatta yapılacak propagandanın karşılıklı olarak müzakere edildiği, çarpıtma fikrinin taktiğinin benim tarafımdan verildiği ve ilgili belgenin başka bir milletvekiline servis edildiği yolunda tamamen akıl dışı, uydurma ve iftira içeren haberler yayınlanmıştır" dedi.
Gazetenin söz konusu iddiaların gerçekliğinin her şeyden önce fiziki olarak mümkün olmadığına değinen Cihaner açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Milletvekili Ahmet Ersin'in ilimizde basın açıklaması yaptığı gün sabah erken saatlerinde Adliyeye geldim ve Avukatımla birlikte, hakkımda yürüyen bir adli süreçle ilgili olarak hazırlığı müteakiben, saat 10.00 sularında Tunceli'ye hareket ettim. Erzincan'a dönüşüm ise 17.00 civarı olup o saatten önce milletvekili Ahmet Ersin'in ilimizi terk ettiğini öğrendim. Tüm bu sürece adliyenin güvenlik kameraları, Avukatım ve koruma polisim, sekreterim (muhtemelen yapılmakta olan yasal, gayri yasal teknik takip kayıtları) v.s tanıktır. Bir insanın aynı anda iki farklı yerde olması ya da bu kadar hızlı yer değiştirmesi(Tartışmalı Philadelphia Deneyi bir yana bırakılırsa) fizik kurallarına aykırıdır. Şahsıma ve benim üzerimden başka kurumlara, dürüst ve cesur kamu görevlilerine yönelik yürütülen bu akıl ve vicdan dışı karalama, iftira ve delil uydurma kampanyasını boşa çıkarmak için 24 saatimi Noter ve kameralarla belgelemeyi, gereksiz yere kamu kaynaklarının harcanmaması ve karar almak için meslektaşların yorulmaması için tüm iletişimimi kaydedip ilgili merciilere göndermeyi "ciddi" olarak düşünmekteyim. Bir yurttaş ve hukukçu olarak yaşanan hukuk dışılıklarla sonuna kadar mücadele edeceğimi, bu tarz girişimlerden yılmayacağımı ve ilgili kişilere yönelik yasal haklarımı kullanacağımı kamuoyunun bilgisine sunarım."