Erzincan Jandarma Komutanı da ifade verdi

ERZİNCAN/ERZURUM - Erzincan’da MİT Bölge Müdürü Ş.D. ile birlikte İl Jandarma  Komutanlığında görevli İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ertan ve yardımcısının tutuklanmasının ardından, Erzurum Özel Yetkili Savcı Osman Şanal, Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan’ın da ifadesine başvurdu. Öte yandan, tutuklanan MİT Erzincan Bölge Müdürü Ş.D. ve iki MİT görevlisinin tutuklanma kararına avukatları tarafından itiraz edildi.
Çağrı üzerine, Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan dün Erzurum’a geldi. Sivil kıyafetli olarak adliyeye geçen Albay Tapan, Özel Yetkili Savcı Osman Şanal’ın makamına çıktı. Ergenekon davası kapsamında ifadesinin alınmasından sonra Albay Ali Tapan görevine döndü.
Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın 4 Aralık günü Erzincan’a giderek gözaltına aldırdığı MİT Bölge Müdürü Ş.D. ile MİT mensupları S.B.İ. ve K.Ü.’nün 7 Aralık günü Erzurum’da 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanmalarına Avukatları Sadullah Kara itiraz etti. Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bölge Müdürü Ş.D. ile MİT mensupları için itiraz dilekçesi veren Avukat Sadullah Kara, “MİT mensupları  Başbakan’ın izni olmadan gözaltına alınmıştır. Bu durum 2037 sayılı MİT Yasası’nın 26’ncı maddesine aykırıdır. Mahkemenin yüksek heyetine müvekkillerin tahliyesi için talepte bulunduk” dedi. (dha)