Erzincan'a beş yıldızlı hediye

Doğan: Önce verelim

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Erzincan'da yaptırılan kız yurdunu açtı. Doğan: "Ülkenin refahının temelinde eğitimli kadınlar var. Gelin burada yatırım yapın. Önce vermesini bilelim."

ERZİNCAN - Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Aydın Doğan Vakfı'nın Erzincan'da üniversiteliler için yaptırdığı kız yurdunu, kadınların önemini vurgulayarak açtı: "Ülke refahının temelinde eğitimli kadınlar vardır. Yurtları artırmak hepimizin görevi. Önce vermesini bilelim."
Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu'nun dün yapılan açılış töreninde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Vali Ali Güngör, Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, öğrenciler ve Erzincanlılar vardı. Törene katılanlar, halkoyunlarıyla karşılandı. Aydın Doğan, beş yıldızlı otel konforuyla donatılmış yurdu hizmete açarken, Erzincan'ın kendisi için ayrı bir önemi olduğunu anlattı: "Her şeyden önce bu şehir benim gençliğimdir. Delikanlılığımın en güzel yılları burada geçti. Erzincan Lisesi ve ona bağlı Ticaret Şubesi'nde okudum. Gençliğimin Erzincan'ı eğitimde 20'nci yüzyıla, yavaş adımlarla giriyordu. Yalnız bağları, cimin üzümü, karı, karlı dağları ve 'Fahriye Abla'sıyla Erzincan benim gönlümün şehridir."
Konuşmasında Ahmet Muhip Dranas'ın 'Fahriye Abla' şiirinden de bir bölüm okuyan Doğan şöyle devam etti:
"Burası artık bir üniversite şehri. Erzincan'da şu anda okuyan 1852 öğrenciden 1000'i yurtta kalıyor. Ülke refahının temelinde eğitimli kadınlar vardır. Bunu kolaylaştırmak için yurtları artırmak hepimizin görevi. Biliyorum ki yöre işadamları buna benzer çalışmalar yapıyor. Ama gönlüm daha fazlasını yapmalarını istiyor. onlara sesleniyorum; gelin burada yatırım yapın. Doğduğunuz yöreyi kaderine terk etmeyin. Önce vermesini bilelim."
Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, Doğan'a 'Fahri Hemşerilik Beratı' ve gümüş işlemeli Erzincan işi tepsi sundu. Doğan'a Erzincan Ticaret Lisesi'ndeki sınıf arkadaşı Fehmi Sudaş, Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz, Erzincan Üniversitesi Vakfı Başkan Yardımcısı Aslan Aksoy da birer plaket verdi.
Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da "Doğan'a ülkem adına teşekkür ediyorum" dedi. Aydın Doğan Vakfı Genel Müdürü Candan Fetvacı ise bu yıl beş kız yurdunun bitirildiğini söyledi.

Otel konforunda
185 öğrenci kapasiteli yurtta odaların duşu, tuvaleti, 24 saat sıcak suyu var. Çağdaş ortam için plazma televizyon, pinpon odaları, renkli deri koltuklar gibi detaylar unutulmadı. 2 bin 600 metrekare kapalı alanı olan bina, 1. derecede deprem kuşağına göre yapıldı.

FOTOĞRAF: CEM BAKIRCI / DHA