Erzincan´da 3'üncü köprü ismine tepki eyleminde olay çıktı

Erzincan´da 3'üncü köprü ismine tepki eyleminde olay çıktı
Erzincan´da 3'üncü köprü ismine tepki eyleminde olay çıktı
Erzincan'da Alevi dernekleri üyesi yaklaşık 400 kişinin İstanbul'da boğaza yapılacak 3'üncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' adının verilmesine tepki göstermek için yaptıkları eylemde arbede çıktı.

ERZİNCAN - Kentteki çeşitli Alevi derneklerinin üyesi yaklaşık 400 kişi, bugün saat 12.00'de Ordu Caddesi üzerindeki Saat Kulesi önünde 3'üncü köprüye 'Yavuz Sultan Selim' adının verilmesini protesto etmek için toplandı.

CHP İl Başkanı İsmail Aslan'ın da katıldığı protesto gösterisinde basın açıklamasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı Sadık Düzgün yaptı. Yavuz Sultan Selim'in adının iki kıtayı birbirine bağlayan köprüye verilmesini eleştiren Sadık Düzgün, "Yazıklar olsun. Bu tutumu utanç verici bir politika olarak görüyor ve kınıyoruz. Bu isim derhal değişmeli ve köprüye Hacı Bektaş Veli veya Yunus Emre'nin adı verilmelidir" dedi.

Basın açıklamasının ardından Sadık Düzgün, tepkilerini dile getirdiklerini belirtip, katılanlardan kendilerine yakışır şekilde dağılmalarını istedi. Bu sırada yaklaşık 200 kişi, yürümek istedi. Etrafı polis tarafından bariyerlerle çevrili alandan Ordu Caddesi'ne çıkarak Cumhuriyet Alanı'na gitmek isteyen gruba polis müdahale etti.

Polislerin kalabalığa biber gazı ile müdahalesinin ardından gruptakiler Barış Manço Parkı'na yöneldi. Ordu Caddesi'nden Dörtyol kavşağına kadar gelen grup, burada yapılan sağduyu çağrılarının ardından dağıldı.

JANDARMA GELİNCE OLAYLAR BİTTİ 
Olayların yatışmaya başladığı sırada bu kez Ergenekon Bulvarı Kırklar Caddesi'nde toplanan küçük bir grup daha yine yürümek istedi. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği gruptakiler, yola ağaç parçaları ve taşlarla barikat kurdu.

Gözaltına alınan bir arkadaşlarının bırakılmasını, aksi takdirde dağılmayacaklarını belirten gruptakiler, cemevi önünde başka bir grupla bir araya gelmek istedi. Polis bu gruba da biber gazıyla müdahale etti. Olayların daha fazla büyümemesi için bölgeye jandarmanın özel kıyafetli birlikleri geldi. Kısa bir süre güvenlik güçlerine direnen göstericiler, daha sonra dağıldı.

DHA - Recep DEMİRCİ