Erzurum Barosu: Türüt'ü biz savunuruz

İzmir'den sonra Erzurum Barosu'ndan da İsmail Türüt'e destek geldi. Erzurum Baro Başkanı Naci Turan, İsmail Türüt'ün söylediği Arif Şirin'in 'Plan Yapmayın Plan' türküsünü dikkatle incelediğini ve suç unsuruna rastlamadığını söylerken...

ERZURUM - İzmir'den sonra Erzurum Barosu'ndan da İsmail Türüt'e destek geldi. Erzurum Baro Başkanı Naci Turan, İsmail Türüt'ün söylediği Arif Şirin'in 'Plan Yapmayın Plan' türküsünü dikkatle incelediğini ve suç unsuruna rastlamadığını söylerken şu savunmayı yaptı:
"Ozan Arif, 'Karadeniz'de oyun oynamayın tutmaz' diyor. Şiir herhangi bir suç içermiyor. Türküde 'İyi yapmış Hrant'ı öldürmüş' denmiyor ki ceza alsınlar. Yerli Ermeni diasporası ve medyanın kışkırtmaları sonucu İsmail Türüt ile söz yazarı Ozan Arif hakkında soruşturma açılmıştır. Türkiye'de Ermenistan'daki Ermenilerden çok Ermenici vatandaşlar oluşmuş durumda. Bu
oyunları Türk milleti bozar. Ancak, medyanın bunların üstüne gitmesini içime sindiremedim. Ozan Arif ile İsmail Türüt hakkında bir dava açılırsa, Erzurum Barosu olarak her türlü desteği vermeye hazırız."
İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir 'Plan Yapmayın Plan' adlı türküyle ilgili olarak "Yurtsever duyguları şiirle, şarkıyla dile getirmek kutlanması gereken bir davranıştır'' demişti. Erdemir'in açıklamalarına hukuk dünyasından tepki yağmıştı. Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, Erdemir hakkında suç duyurusunda bulunurken, İzmir Barosu Yönetim Kurul üyesi Fuat Aldemir de açıklamaları protesto ederek istifa etmişti.
'Şarkının bir harfi için bile özür dilemem'
YouTube'daki videoklip sayesinde İsmail Türüt'le Arif Şirin dünyanın dikkatini çekti. Amerikan AP haber ajansı ikiliyle kısa bir görüşme yapıp fotoğraflarını çekti. Kliple bir ilgisinin olmadığında ısrar eden Türüt, "40 kafam olsa ve hepsini kesseler de, şarkının tek bir harfi için bile özür dilemem. Kim şarkım yüzünden en ufak bir zarar görmüş?" dedi. Türüt ile Şirin, AP'ye göre ironik bir şekilde, ülkede gerçekten ifade özgürlüğü varsa şarkılarına hoşgörü gösterilmesi gerektiğini savundu. Türüt "Vatanımda bazı ortak değerlerimizi savunduğum için kendimi kurban gibi hissediyorum. Benim ifade özgürlüğüne hakkım yok mu?" diye çıkıştı. (Radikal, dha)