Erzurum beşik gibi

Erzurum, dün yine depremle uyandı. Oy verme işlemi başlamadan dokuz dakika önce, saat 06.51'de meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Aşkale ilçesi. Erzurum 57 saat önce (25 Mart), merkez üssü Çat ilçesi olan 5.1'lik bir depremle sarsılmıştı.

ERZURUM - Erzurum, dün yine depremle uyandı. Oy verme işlemi başlamadan dokuz dakika önce, saat 06.51'de meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Aşkale ilçesi. Erzurum 57 saat önce (25 Mart), merkez üssü Çat ilçesi olan 5.1'lik bir depremle sarsılmıştı. Dünkü depremde 10 köy yerle bir oldu, 37 kişi ise yaralandı. Yaklaşık 14 saniye süren sarsıntı, çevre illerden de hissedildi. Balkonlardan atlayan, merdivenlerden düşenler hastanelere taşındı. Aşkale'nin Çay, Tazegül, Gökçebük, Ortabahçe, Karabıyık, Büyükgeçit ile Ilıca'nın Ömertepe, Alaca, Sakalıkesik köyleri ve Kandilli beldesinde yüzlerce ev yıkıldı. Kandilli'de PTT ile askeri birliklere ait lojmanlar çöktü. İlk depreme sekiz can veren Küçükgeçit köyündeki hasarlı evler de son depremle yerle bir oldu. Göçük altında kalan 37 kişi yaralı olarak kurtarıldı ve Numune ve Aziziye Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.
İki şahitle oy atıldı
Deprem nedeniyle Erzurum genelinde oy verme işlemi geç başladı. Aşkale ilçe merkezi ve Kandilli beldesinde kamu binalarına girmek istemeyen sandık görevlileri, seçmenlere bahçede oy kullandırdı. Nüfus cüzdan ve seçmen kartları enkazda kalanlar, oy kullanmak istemedi. Aşkale Kaymakamı Mustafa Özsoy'un ikna ettiği depremzedeler, iki şahitin huzurunda oylarını kullandı.
Depremin ardından Erzurum'dan Aşkale'ye geçen Vali Mustafa Malay,
"Köylerdeki okul ve lojmanlarda ciddi hasarlar oluştu. Halk deprem sırasında ayakta olduğu için mucize eseri can kaybı olmadı. Elazığ'daki Kızılay deposundan çadır sevkıyatı başladı. Yardım etmek isteyenlerin Ziraat Bankası Erzurum Merkez Şubesi'ndeki 999 999 No'lu hesaba para yatırmalarını bekliyoruz" diye konuştu.
6.9'luk depreme gebe
5.3'lük depremi 3.5 saat içinde büyüklükleri 3.2 ile 3.8 arasında değişen 46 artçı sarsıntı takip etti. Türkiye Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Tali kırıklar Erzincan'ın Tercan ile Erzurum'un Tortum ve Aşkale ilçeleri arasında harekete geçti. Bu, bölgede gerilim yüklemesi olduğunu gösteriyor. Depremin ne zaman olacağı bilinmez ancak olası depremde büyüklük 6.9 olacaktır" dedi. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Niyazi Türkelli de, "Sarsıntılar kendi içinde bağımsız olarak da kalabilir, bölgede başka depremlere de yol açarsa sürpriz olmaz. Bölge büyük depremlere gebe" diye konuştu.