Erzurum depreminde ölü sayısı 9

Merkez üssü Çat olan 5.1 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı yedisi çocuk olmak üzere dokuza yükseldi. Yaralanan 46 kişiden 30'u taburcu edildi.

Erzurum'da, merkez üssü Çat ilçesi olan 5.1 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı sekizi Aşkale'de olmak üzere dokuza yükseldi. Aşkale'ye bağlı Küçükgeçit Köyü'nde son belirlemelere göre yıkılan evlerin enkazı altında kalan dördü çocuk, sekiz kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca aynı ilçeye bağlı Karabıyık Köyü'nde de bir kişi öldü.
Erzurum Valiliği Kriz Bürosu'ndan alınan
bilgiye göre, Aşkale ilçesinde yıkılan evlerin enkazı altında kalarak ölen dokuz kişiden yedisinin çocuk olduğu belirlendi. Buna göre, Küçükgeçit Köyü'nde, Yusuf
Dönmez, Furkan Dönmez, Emrah Aktaş, Geylani Aktaş, Sema Ürek ve Murat Doğan,
Canpaşa Ürek ve Mahmure Aktaş öldü. Karaybıyık Köyü'nde ölen kişinin de Serkan
Özer adlı çocuk olduğu belirtildi. Ölenler, Aşkale'deki Merkez Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

15 KÖYDE HASAR VAR

Erzurum Valisi Mustafa Malay, depremde Aşkale'ye bağlı toplam 15 köydeki ev ve ahırlarda hasar meydana geldiğini belirtti. Malay, yaralanan 46 kişiden 30'unun taburcu edildiğini, 16 yaralının ise halen tedavi altında olduğunu söyledi. Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ile jandarma ekiplerince Aşkale ve Çat ilçelerindeki tüm köylere ulaşıldığını belirten Vali Malay, şöyle devam etti:
"Ulaşmadığımız köy kalmadı. Toplam 15 köyde hasar meydana geldi. Arama ve kurtarma çalışmalarımız hasar meydana gelen köylerde aralıksız sürdürülmektedir. Hasar meydana gelen köylere, çadır ve battaniye sevkıyatı yapılıyor. Kızılay tarafından 3 seyyar mutfak, depremzedelere gönderildi."

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ BÖLGEDE

Deprem bölgesinde yapılan çalışmaları yerinde izleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için çok üzgünüz. Hükümet olarak yaraların sarılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.
Akdağ, depremden sonra Kızılay ve Türk Silahlı Kuvvetleri ekiplerinin hemen
bölgeye giderek vatandaşların yardımına koştuğunu ve çadır kurma hazırlıklarına başladıklarını belirtti. Aşkale'ye bağlı Kandilli beldesinde evleri hasar gören ve sokakta bulunan vatandaşlarla sohbet eden
Akdağ, barınma sorununun en kısa sürede çözüleceğini söyledi. Akdağ, vatandaşlara "geçmiş olsun" dileğinde bulunarak, şunları kaydetti:
"Afetzedeler için Kızılay ve askeri birlikler çadır kuracak. Vatandaşların bir
kısmı yakınlarının yanına yerleştiler. Barınma sorunu en kısa zamanda
çözülecek."

KIZILAY SEFERBER OLDU

Kızılay, Erzurum'un Çat ve Aşkale ilçelerinde meydana gelen depremden sonra 50 çadır, 820 battaniye, 50 mutfak seti, 250 kişilik gıda paketi ve bin kişilik kumanya gönderdi. Kızılay Genel Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, depremin ardından, Kızılay Erzurum Deposu'ndan 320 battaniye bölgeye gönderilirken, 50 çadır, 500 battaniye ve 50 mutfak seti de Aşkale'ye doğru yola çıkarıldı. Kızılay Erzincan ve Bayburt şubeleri de alarma geçirildi.
Kızılay Erzincan Şubesi'nden ekmek ve meyve suyunun da yer aldığı bin kişilik kumanya da bölgeye sevk edildi. Kızılay Bayburt Şubesi'nden ise 250 kişilik gıda paketi ile acil müdahale ekibi Aşkale'ye hareket etti.

51 ARTÇI SARSINTI

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nden alınan bilgiye göre, saat 21.30'daki depremin ardından şu ana kadar 51 artçı sarsıntı meydana geldi. Artçı sarsıntıların 2.5 ile 4 arasında olduğu kaydedildi.

OKULLAR TATİL

Depremin ardından ilköğretim okulları ve liseler bugün tatil edildi. Erzurum Milli Eğitim Müdürü Ahmet Er, deprem nedeniyle, Erzurum merkez, Ilıca, Aşkale ve Çat ilçeleriyle bağlı köylerde ilköğretim okulları ve liselerde eğitime ara verildiğini belirtti.