Erzurum Şenkaya'da gizemli hastalık

Yanıkkaval Köyü'nde dokuz kişi, henüz belirlenemeyen bir hastalık nedeniyle Numune Hastanesi'ne tedavi altına alındı.

Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Yanıkkaval Köyü'nde dokuz kişi, henüz belirlenemeyen bir hastalık nedeniyle Numune Hastanesi'ne tedavi altına alındı.
Numune Hastanesi Başhekimi Dr. Selçuk Bozhalil, Yanıkkaval Köyü'nde yüksek ateş şikayeti nedeniyle Oltu Devlet Hastanesi'ne götürülen biri çocuk dokuz kişinin, hastanelerine sevk edildiğini söyledi. Hastaların kanlarında lokosit ve trombosit değerlerinde düşüşlerin mevcut olduğunu anlatan Bozhalil, teşhis ve tedaviye yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bozhalil, hastalığın belirlenmesi için Atatürk Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyelerinden yardım istediklerini kaydetti.

KAYMAKAM KARAMEŞE: HASTALIK ARAŞTIRILIYOR

Şenkaya Kaymakamı Hüseyin Karameşe, iki köyde grip salgını bulunduğunu belirterek, "Henüz bilinmeyen bir hastalık var demek yanlış olur. Araştırmalar sürüyor" dedi. Rahatsızlanan dokuz kişinin olası ihtimallere karşı Erzurum'a gönderildiğini söyleyen Karameşe, "Sağlık ekiplerimiz köyde inceleme başlattılar. Erzurum'dan gelecek sağlık ekipleri de köyde inceleme yapacaklar. Ağır kış şartları nedeniyle grip salgını da mevcut" diye konuştu.

BİR GÜN ÖNCE YAŞANAN ÖLÜM OLAYI


Yanıkkaval Köyü'nde bir gün önce 24 yaşında bir çocuk annesi Sevim Gül Çelik'in ölmesi, köylüleri tedirgin etti. Muhtar Salman Ünlü, bir süre önce rahatsızlanarak Oltu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Çelik'in daha sonra köye geri geldiğini fakat tekrar rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını belirterek, "Çelik hastanede yaşamını kaybetti. Neden öldüğünü bilmiyoruz. Köyde panik yaşanıyor. Herkes korku içinde" diye konuştu.

'KIRIM-KONGO HEMOROJİK HUMMASI'

Şenkaya ilçesinin Özyurt Köyü'nde 2003 yılının nisan ve mayıs aylarında ortaya çıkan ve 'Gizemli Hastalık' olarak adlandırılan 'Kırım-Kongo Hemorojik Humması'nın iki kişinin ölümüne neden olduğu belirlenmişti. Özyurt Köyü'nde iki kişinin ölümü ve 30 kişinin de rahatsızlanması sonucu başlatılan çalışmalar sonucu, gizemli hastalığın Orta Asya ve Uzakdoğu ülkelerinde görülen 'Kırım-Kongo Hemorojik Humması' olduğu tespit edilmişti.