Erzurum ve Antalya'da Nevruz gerginliği

Erzurum ve Antalya'da Nevruz gerginliği
Erzurum ve Antalya'da Nevruz gerginliği
BDP'nin Erzurum ve Antalya'da düzenlediği Nevruz kutlaması etkinliğini basmak isteyen gruplarla polis arasında arbede çıktı.

BDP 'nin Erzurum'da düzenlediği Nevruz kutlamasını protesto eden gruplarla, kutlamaya katılan grup arasında taşlı sopalı çatışma çıktı. Polis kentin çeşitli semtlerinde toplanarak kutlama yapılan alana gelen protestocuları engellemek için cop ve biber gazı kullandı.

Mitingin başlamasıyla birlikte polis telsizinde hareketli dakikalar yaşandı. Aliravi, Tebrizkapı, Atatürk Üniversitesi ve Havuzbaşı semtlerinde toplanan karşıt görüşlü grupların, miting alanına doğru yürüyüşe geçtiği belirtildi. Polis telsizinden ekiplere, yürüyüşe geçenlerin durdurulması uyarısı yapıldı. Telsizden polislere taşkınlık yapan grubun dağılmaması halinde cop ve biber gazı kullanılması konusunda emir verildi. Müdahale eden polis bu grupların kutlama alanına gelmesi engellendi.

ALTAN TAN: KEMALİZMİ TARİHİN ÇÖP SEPETİNE ATALIM
Palandöken'deki nevruz kutlamasının yapıldığı alanda nevruz ateşi yakılmasıyla kutlama başladı. Burada kamyon kasasında oluşturulan platformdan kalabalığa hitap eden BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kürtlerin birlikte yaşamaya hazır olduğunu, ancak eskisi gibi 'sen efendi, ben köle', 'sen ağa, ben kulum' olunmayacağını söyledi. Altan Tan, "Gelin yeni bir Türkiye inşaa edelim, yeni bir Türkiye. Kemalizmi tarihin çöp sepetine atalım, çöp sepetine" dedi.

Erzurum'daki Kürtlerin meydanlara çıkmalarını isteyen Altan Tan, "Erzurum'daki Kürt kardeşlerimize sesleniyorum: Bu üç tane faşistten mi korkuyorsunuz? Bu meydanlara gelmiyor, neden korkuyorsunuz? Bugün Erzurum'daki kardeşlerimizin de artık kendilerine gelmesi, bir özgüven duymaları lazım" dedi.

ANTALYA'DA DA GERGİNLİK

Antalya’da da BDP'lilerin Nevruz kutlaması yaptığı alana yürümek isteyen bir grup ile polis arasında arbede yaşandı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan başka bir grup, slogan atarak BDP'lileri protesto etti.

Daha sonra Nevruz Bayramı etkinliğinin yapıldığı alana yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Arbede yaşanması üzerine Konyaaltı Caddesi'ne, Şehit Binbaşı Turgut Cengiz Toytunç Caddesi'nden ulaşmak isteyen grup yine polis engeli ile karşılaştı. Yaşanan arbede sırasında üzerinde bıçak olduğu belirlenen ve ismi açıklanamayan bir kişi polis ekiplerince gözaltına alındı.

BDP MERKEZİNE YÜRÜMEK İSTEDİLER
Buradan ayrılan grubun BDP il binasına yürümek istemesi üzerine polis ekipleri bina önünde güvenlik önlemi aldı. İl binasına doğru giden gruptakiler, Yüzüncü Yıl Bulvarı'nda polis ekiplerince çembere alındı. Göstericiler, polisle yaptıkları konuşmanın ardından dağıldı.

Bu arada arbedenin ortasında kalan bir öğrenci servisinde bulunan ve yaşları 6 ile 10 arasında değişen öğrencilerin panik yaşadığı görüldü. (dha, aa)

Nevruz Adana, Mersin ve İzmir'de de kutlanıyor

Kazlıçeşme'de büyük Nevruz kutlaması