Erzurum ve Erzincan'da da 'Gezi' gözaltıları

Erzurum ve Erzincan'da da 'Gezi' gözaltıları
Erzurum ve Erzincan'da da 'Gezi' gözaltıları
Erzincan Emniyet Müdürlüğü ekipleri Taksim Gezi Parkı eylemlerinde 'provokatörlük' yaptıkları ve 'TKP/ML-Konferans' örgütüne mensup oldukları öne sürülen 8 kişiyi gözaltına aldı.

ERZİNCAN – Erzincan Emniyet Müdürlüğü ekipleri Taksim Gezi Parkı eylemlerinde ‘provokatörlük’ yaptıkları ve ‘TKP/ML-Konferans’ örgütüne mensup oldukları öne sürülen 8 kişiyi gözaltına aldı.

Erzurum'daki TMK 10'ncu Maddesi ile yetkili savcılığın talimatı ile Taksim'deki Gezi Parkı olaylarına destek vermek amacı ile Erzincan'da düzenlenen eylemlerle ilgili olaylarda provokatörlük yaptıkları ileri sürülen, TKP/ML-Konferans Örgütüne yönelik Terörle Mücadele, Güvenlik , KOM ve Özel Harekat ekipleri bugün saat 06.00'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 1'i Erzurum'da olmak üzere 8 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 1'i kadın 8 kişinin 'örgüte eleman kazandırmak, propaganda yapmak, örgütün Türkiye 'deki toplantılarına katılmak' gibi suçlardan uzun süreden bu yana takipte oldukları bildirildi. Şüphelilerin Gezi Parkı protestoları sırasında provokasyon yapmak, ‘diğer grupları kendi eylemlerine katmak’, ‘olayların başlamasına neden olmak’, ‘araç yakmak’, ‘lastik yakarak karayolunu trafiğe kapatmak’ gibi eylemler yaptıkları iddia edildi.

Gözaltındaki 8 kişi Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde yapılacak sorguları ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.


RECEP DEMİRCİ / DHA