Erzurum yine sallandı: 5.3

Saat 06.51'de meydana gelen ve merkez üssü Aşkale olan depremde ilk belirlemelere göre 10 köy tamamen yıkılırken, 12 kişi yaralandı.

Erzurum, geçen perşembe meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından bu sabah 5.3'lük depremle uyandı. Saat 06.51'de meydana gelen ve merkez üssü yine Aşkale olan depremde ilk belirlemelere göre 10 köy tamamen yıkılırken, 12 kişi yaralandı.
Erzurum Valisi Mustafa Malay, geçen perşembe günü meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde hasar gören evlerin, bu sabah meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremle tamamen yıkıldığını söyledi. Malay, depremde yaralananların sayısının 12'ye yükseldiğini, herhangi bir can kaybının söz konusu olmadığını belirtti.
Aşkale ve Ilıca ilçelerine bağlı köylerde çok sayıda hasarın meydana geldiğini belirten Malay, "Depremde, 10 köy tamamen yok oldu. Bu köylerdeki ev ve ahırlar tamamen yıkıldı. Evler oturulmaz halde. Buralardaki okullarda da ağır hasar meydana geldi" diye konuştu.
Elazığ'daki Kızılay depolarından çadır sevk edilmeye başlandığını anımsatan Malay, Kızılay'ın Erzurum'daki depolarından Ilıca'ya 750, Aşkale'ye ise 500 adet çadırın gönderilmeye başlandığını kaydetti.
Vatandaşların eşyalarını da kurtaramadıklarını anlatan Malay, şöyle devam etti:
"Deprem olan yerlerde vatandaşlar sadece üzerlerindeki, giyeceklerle kendilerini dışarı atabildiler. Evlerin taş ve kerpiçten yapılması hasarın fazla olmasına neden oldu. Bölgemizde şu aşamada en fazla giyecek malzemesine ihtiyacımız var."
Malay, Ziraat Bankası Erzurum Merkez Şubesi'nde açtırdıkları '999 999' notu hesaba yardım yapılabileceğini bildirdi.
9. Kolordu Komutanlığı'nca ağır hasar meydana gelen köylerde çadırkent kurulacağını belirten Malay, çadır okul kurarak, buradaki öğrencilerin eğitimlerini sürdürmelerinin sağlanacağını söyledi.

29 ARTÇI SARSINTI

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada depremin 14 saniye sürdüğü, depremden sonra büyüklüğü 2.5 ila 4.0 arasında 29 adet artçı sarsıntının meydana geldiği kaydedildi.
Erzurum'daki depremin şokunu atlatan depremzedeler, çadırkentte kurulan sandıklarda oy kullanmaya başladı. Aşkale'ye bağlı Kandilli Beldesi'ndeki bir okulun bahçesine kurulan çadırkente üç adet seçim sandığı yerleştirildi. Depremzedeler, sandık başına giderek oy kullanmak için uzun kuyruklar oluşturdu.