Erzurum'da deprem: 8 ölü

Erzurum dün akşam 5.1 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. İlk belirlemelere
göre Aşkale'de sekiz kişi yaşamını yitirdi.

ERZURUM - Erzurum'un Çat ilçesinde dün gece meydana gelen 5.1 büyüklüğünde depremde ilk belirlemelere göre, sekiz kişi hayatını kaybetti. 20 kişi yaralandı. Kent ve ilçe merkezinde evlerinin balkon ve pencerelerinden atlayan çok sayıda kişi yaralanırken, yıkım ve ölüm haberleri köylerden geldi.
Geçmişte çok sayıda can kaybına neden olan depremler yaşayan Erzurumlular, dün gece meydana gelen sarsıntıyla büyük panik yaşadı. Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Kandilli Rasathanesi, saat 21.30'da meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki orta şiddetli depremin merkez üssünün Erzurum'un Çat ilçesi olduğunu kaydetti. 10 saniye süren sarsıntı Bingöl, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Muş'un bazı ilçelerinden de hissedildi. Depremden sonra en şiddetlisi saat 3.4 büyüklüğünde olmak üzere 21 artçı sarsıntı meydana geldi.
Ölüm haberleri Aşkale'den
Sarsıntıyla birlikte kent merkezinde halk sokaklara döküldü. Evlerinin balkon ve pencerelerinden atlayan ve şok geçiren çok sayıda vatandaş hastanelerde tedavi altına alındı. Aşırı yüklenmeden dolayı telefon hattı kilitlenince jandarma birlikleri harekete geçirildi. Bir süre sonra, kent merkezinde kurulan kriz masasına köylerden ölüm haberleri geldi.
Erzurum'daki kriz merkezine, Aşkale ilçesine bağlı Küçükgeçit, Büyükgeçit ve Gökçebük köylerinde evlerin yıkıldığı, ölü ve yaralılar bulunduğu bilgisi ulaştı. Vali Mustafa Malay, ilk belirlemelere göre, Küçükgeçit'te dördü çocuk, sekiz kişinin enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiğini, 20 kişinin de yaralandığı açıkladı. 4'üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çadır ve erzaklarla köye birlik gönderildi.
Depremin merkez üssü Çat'ta da halk geceyi dışarıda geçirdi. İlçede Emniyet Müdürlüğü ile polis lojmanlarının bulunduğu binalarda çatlaklar oluşunca buradaki personel boşaltıldı. Kaymakam Ali Uysal başkanlığında oluşturulan kriz masasına saat 23.00'a kadar can veya mal kaybı konusunda herhangi bir bilgi gelmediğini açıkladı.Bölgedeki son büyük depremler
1983 Erzurum-Kars: 6.9 büyüklüğündeki depremde 1155 kişi öldü, 1142 kişi yaralandı.
1984 Erzurum-Balkaya: 5.9 büyüklüğündeki depremde 3 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.
1988 Kars-Akyaka: 6.9 büyüklüğündeki depremde 4 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.
1992 Erzincan: 6.8 büyüklüğündeki depremde 653 kişi öldü, 3850 kişi yaralandı.
2003 Bingöl: 6.5 büyüklüğündeki depremde 176 kişi öldü, 300'ün üzerinde kişi yaralandı.
(dha, aa)