Erzurum'da sigara için kadına saldırı

Erzurum'da sigara için kadına saldırı
Erzurum'da sigara için kadına saldırı
Erzurum'da sokakta sigara içtiği için bazı kişilerin müdahale etmesi üzerine yakındaki öğrenci yurduna sığınan kadın, polisten yardım istedi. Olay yerine gelen polislerle, sokakta toplanan öfkeli grup arasında kısa süreli arbede çıktı

ERZURUM  - Olay, merkez Yakutiye ilçesinde Esat Paşa Yokuşu Sokağı'nda dün iftar öncesi meydana geldi. Bir yabancı şirkette çalışan Z.B., erkek arkadaşı İ.M. ile sokakta yürürken etrafta kimsenin olmadığı sırada sigara yaktı. Sigarasından birkaç nefes alan Z.B.'ye karşıdan gelen M.Y. ve B.G., "Sigarayı söndür terbiyesiz" diyerek müdahale etti. Z.B. de "Oruç tutamayacak durumda olabilirim ya da oruç tutmamayı tercih etmiş olabilirim. Bu sizi neden ilgilendiriyor?" karşılığını verince M.Y. ve B.G. iddiaya göre genç kadının üzerine yürüdü.
Müdahale eden bu kişiler tarafından tartaklanan Z.B. ve erkek arkadaşı İ.M. kalabalığın toplandığını görünce hemen yakındaki erkek öğrenci yurduna sığındı ve polisten yardım istedi. Gelen polis ekibine olayı anlatan Z.B. ve arkadaşı İ.M., kendilerine müdahale eden M.Y. ve B.G.'den şikayetçi oldu. Bu kişileri Emniyet’e götürmek isteyen polislerle çevrede toplanan öfkeli kalabalık arasında arbede çıktı. Bir polis ile 2 kişinin hafif yaralandığı arbedenin ardından polisler şikayetçi Z.B. ve İ.M. ile sigara yüzünden onlara müdahale eden M.Y. ve B.G.'yi Emniyet Müdürlüğü 'ne götürdü. Birbirlerinden şikayetçi olan 4 kişi, işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi ve burada ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1059061105906160

  YORUMLAR
  (60 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dinde zorlama var mi, yok mu? - 1umut2

  Islam'da siddet veya zorlama var mi yok mu? Ben size Islam'in kaynagi, Kuran'dan iki örnek vereyim, karari siz verin. Tevbe sure'si 29 ve 30 ayet'te aynen söyle yaziyor: Tevbe 29:Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslam’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın. Tevbe 30:Yahudiler, “Üzeyr Allah’ın oğludur” dediler. Hırıstiyanlar ise, “İsa Mesih Allah’ın oğludur” dediler. Bu onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkar etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. Allah onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar! Simdi bu siddet ve de zorlama degil de nedir, guzel insanlar?

  biz bilmiyoruz - aykt

  Bunalr müslümansa sanırım Kur'an da oruç tutmanın yanında tutmayana tutturma hatta gerekirse kadın erkek dinlemeden dövme tartaklama da buyuruluyor da biz görmedik. Siz ne diyorsunuz şimdi bu tiplerin cennette yerleri kesinleşti, kendilerini burdan 'Ayın Müslümanı' ilan ediyorum.

  yobaz - M.Bektaş

  Adı üstünde yobaz, bilmiyorum ki neyini eleştireyim? Yobazlığın, paradigmasını dinden alıyormuş izlenimi veren yorumlara karşıyım ben. Yoksa insanlık tarihi tahakkümün tarihidir aynı zamanda! Satır arasını okursanız benim önceki yorumlarımda yobaza da eleştiri var. Hem de keskin bir eleştiri. Nefrete, tahammülsüzlüğe bulduğumuz kılıf değildir asıl suçlu, suçlu içimizdeki nefrettir. İnsan odaklı yetişmeyen, eğitim sürecinde her türlü ideolojik baskıya maruz kalan, anlamsız etnik-teolojik ve ideolojik nefretle hayatı kalıplara döken bir insan, doğaldır ki sokakta karşılaştığı insanı öncelikle sevmekle mükellef olduğunu hatırlamayacaktır. Kendisi oruç tutmadığı halde sokakta yiyeni dövmeyi mücahitlikmiş gibi gören, zavallılar vardır. Müslüman elinden belinden ve dilinden kimseye zarar gelmeyen insandır. Bu tanım hem İslam Peygamberinin (sav) tanımıdır hem de bütünüyle Kuranidir. Nefsini ıslah etmek ve Allaha yaklaşmak üzere oruç tutan birisi sokakta sigara içen vatandaşa karşı tahammülsüzlük gösteriyorsa aslında oruç da tutmuyor, dinini de bilmiyor demektir.

  M. Bektas kardesim - samanizm

  Benim islami teoloji acisindan yorumlamadim. Ben islami baskalarina baski ile yasatmiya calisanlardan söz ediyorum. Bak senin bir iki yorumunu okudum. Hopa olayinda Erdogani protesto edenleri yasadisi bir is yaptiklarini düsündügünü aciklamisdin. Peki oruc tutmayana saldiran yasadisi davranmis olmuyormu? Dini savunacagina yobazi elestirmeni beklerdim. Din kitap üzerinde, asil sorun o kitabi yorumluyanlarda, biri cok barisci yorumluyor digeri baskalarina baski uygulamak icin kullaniyor. Bunu anlamak o kadar zormu.

  samanizm arkadaş - M.Bektaş

  Birisini, oruç tutmuyor diye dövme hakkı Peygambere bile verilmemiş dedim. Basit bir şey söyledim. Birisinin İslam adına hareket eder görünmesi başka bir şey, gerçekten Müslümanlığı temsil etmesi başka bir şey. İslam için daha çok hak ifadeniz ile insanlara din namına baskı yapmayı eşleştirmişsiniz. Dinlerin öyle bir hakka ihtiyacı yoktur. Haberde geçen olay doğru ise, yapılan şeyin İslamda yeri yoktur!

  M. Bektas arkadasa yanit ! - samanizm

  Sen yazdiklarimin iceriginden neler cikardigina hayret kaldim acikcasi insan ancak bu kadar yaratici olur. Erzurumda, Diyarbakirda, Sivasda oruc döneminde baski uygulandigini sanirim kimnse inkar edemez. Senin derdin sanirim baska. Ben müslümanim döverimde severimde öyle degilmi?

  Erzurumu çok iyi bilen samanizm arkadaş - M.Bektaş

  Bakara 256 ayeti "Dinde zorlama yoktur" der. Zorla, tahakkümle dini bir yükümlülüğü yaptırma yetkisi Peygambere bile verilmemiştir. Siz, hangi İslamdan bahsediyorsunuz anlamadım. Sokakta sigara içilmemesini zorla, dayakla temin etme gayretinin İslam için daha çok hak anlamına geldiğine dönük mantığınız evlere şenlik!