Erzurum'un gurur kaynağı kızlar...

Erzurum'un gurur kaynağı kızlar...
Erzurum'un gurur kaynağı kızlar...

Okumak önemli, ama koşullar da çok önemli. Yurt sorumlusu Mukaddes Köyceğiz, ?Karnesinde zayıfı olanlar çağdaş bir yurda kavuşunca takdir-teşekkür almaya başladı? dedi. FOTOĞRAF: TURGAY İPEK / DHA

Erzurum'da Aydın Doğan Vakfı'nın yaptırdığı yurtta kalan 34 kızın 34'ü ÖSS barajını geçti. Üniversiteli olmak için gün sayıyorlar. Edanur Önder ve Esra Şimşek, köylerinde üniversiteye giden ilk kızlar olacaklar
Haber: TURGAY İPEK / Arşivi

ERZURUM - Milliyet Gazetesi’nin ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyası sırasında 2006 yılında Aydın Doğan Vakfı tarafından Erzurum Nene Hatun Kız Lisesi bahçesine yaptırılan Aydın Doğan Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan 34 kızın hepsi ÖSS’de barajı aştı. Öğrencilerden 10’u üniversitelere yerleşti, 24’ü ek yerleştirmeyi bekliyor.
Erzurum’un en eski eğitim kurumlarından biri olan Nene Hatun Kız Lisesi’nin sınıftan bozma yatakhanelerinde kalan öğrencilere, 2006’da Aydın Doğan Vakfı’nca Avrupa standartlarında  yurt yaptırıldı. Önemli bir değişim yaşayan 210 öğrenci, 2006’dan itibaren hem lise hayatlarında hem de ÖSS’de başarılara imza attı.
Pansiyondan sorumlu okul müdür yardımcısı Mukaddes Köyceğiz, “Çevre il, ilçe, köy ve mezralarda kızlarını okutmakta tereddütü olanlar yurdu görünce hemen kayıt yaptırıyor. Çağdaş bir yurda kavuşan öğrencilerin karnesinde zayıf not olanlar, takdir ve teşekkür almaya başladı. Bu yıl ÖSS’ye giren 34 öğrencinin tamamı barajı aştı. Öğrencilerden 10’u çeşitli üniversitelere yerleşti. Diğerlerinin de ek yerleştirme sırasında üniversitelere gireceğine inanıyorum” dedi.
Mezun olduktan sonra girdikleri ilk ÖSS’de başarılı olarak 18 yaşındaki Esra Şişmek ile 17 yaşındaki Edanur Önder, köylerinden üniversitede okuyan ilk kız öğrenciler olacaklar.
Edanur Önder heyecanlı: “Erzurum’un Horasan ilçesine bağlı Kırkgözeler köyünde oturuyorum. Babam çiftçi. Yedi kardeşin en küçüğüyüm. Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandım. Köyümde üniversiteye giden birkaç erkek var. İlk kız ben oldum. Gurur duyuyorum. Umarım köyde üniversiteye giden tek kız öğrenci olarak kalmam.”
Esra Şimşek de Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Hacı Mehmet köyünde oturan sekiz kardeşin altıncısı. Bayburt Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İşletme Yönetimi Bölümü’nü kazandı. Onun da geleceğe ilişkin büyük umutları var: “Liseyi okumak bile benim için hayaldi. Babam ve ağabeylerim Aydın Doğan’ın yaptırdığı kız yurdunu görünce izin verdi. Ben de gece-gündüz çalıştım. Şimdi üniversiteye gideceğim. Köyümüzdeki tabuyu yıktım. Peşimden birçok kızın üniversiteye gönderileceğine inanıyorum.”