Erzurum'un ilk midyecisini cami imamının vaazı vurdu!

Erzurum'un ilk midyecisini cami imamının vaazı vurdu!
Erzurum'un ilk midyecisini cami imamının vaazı vurdu!
İlk defa Erzurum'da midye dolma satmaya başlayan Fırat Kuytan, ilk başlarda büyük ilgi gören satışların imamın cuma vaazından sonra düştüğünü söyledi. Kuytan, "İmam, midyenin haram olduğunu söyleyince midye alanların sayısı azaldı. Ne yapacağımı şaşırdım" dedi. İmam Nejdet Keskin ise "Midye Hanefi mezhebine göre haram, diğerlerine göre değildir" açıklamasını yaptı.

Erzurum'a ilk kez midyeyi getiren seyyar satıcı Fırat Kuytan, mahalledeki cami imamının cuma vaazında "midye haramdır" demesi nedeniyle satışlarının yarı yarıya düştüğünü söyledi. Kuytan, "Fetvadan sonra cami cemaatinden hiç kimse midye almadı" dedi.

Seyyar satıcılık yapan Fırat Kuytan midye satmaya karar verdi. Bursa'dan getirttiği midyeleri merkez Yakutiye İlçesi Mumcu Mahallesi'nde seyyar aracında satmaya başlayan evli 3 çocuk babası 45 yaşındaki Fırat Kuytan'ın satışları iyi gitmeye başladı. Kuytan, hemen yakındaki Yukarı Mumcu Camisi imamının Cuma Namazı öncesi vaazında, "Midye haramdır" demesiyle işlerinin bıçak gibi kesildiğini öne sürdü.

İLK GÜNLER BÜYÜK İLGİ GÖRMÜŞ

Midyeyi ilk getirdiğinde büyük bir ilgi gördüğünü hatta çevre illerden bile müşteri geldiğini belirten Fırat Kuytan şunları anlattı: "Erzurum'da hiç olmayan bir şeyi satmak istedim. Yaptığım araştırmalar sonunda midye satmayı denemek istedim. Bursa'dan otobüsle bin tane midye getirdim. Batılı olup da Erzurum'da yaşayanlar büyük ilgi gösterdi. İlk gün kısa sürede tükendi. Daha sonra her gün 2 bin midye getirtmeye başladım. Midyenin tadına bakanlar, bu lezzeti Erzurum'a getirdiğim için teşekkür ettiler. İşlerim çok iyiydi. Ama hemen yakındaki imamın hutbede, midyenin Hanefi mezhebine göre haram olduğunu söylemesi üzerine satışlarda büyük düşüş oldu. Camiye giden cemaatten bir tane bile yiyen olmadı. Ne yapacağımı şaşırdım."

MÜFTÜ: MÜSLÜMANLAR ŞÜPHELİ ŞEYDEN UZAK DURMALI

Vatandaşların sorusu üzerine durumu müftüye iletip ve bu konuda cemaate açıklamada bulunduğunu belirten Yukarı Mumcu Cami İmamı Nejdet Keskin ise şunları söyledi: "Midye Hanefi mezhebine göre haram, diğerlerine göre değildir. Müslümanlar şüpheli şeyden uzak durmalı. Çünkü deniz ürünleri ile ilgili olarak mezhep imamları farklı görüş beyan etmişler. Bazıları midyeyi deniz ürünü sayarken, bazıları saymamıştır. İlla midye yemek zorunda değiliz. Şüpheli şeylerden uzak durmak lazım. Seyyar satıcı ile görüşmedim. Bu gibi kişilerin de helal yönden kazanç sağlamalarını isteriz. 'Yapma' deme hakkına sahip değiliz." (TURAY İPEK / ERZURUM-DHA)


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Yemek

  ,

  Çocuk

  ,

  Cami

  ,

  Uzak

  http://www.radikal.com.tr/127042612704267

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Birşeyin haram olması imamın lafıyla mı? - Veci

  Kuran'da HARAM yazmayan birşeyi nasıl olurda HARAM ilan ediyorlar anlayabilmiş değilim :) Update 1.1.2015 indi herhalde, oradan okuyor imam in the club :)

  Nerede yazıyor bu haram - mtas

  Kuranda 4 yiyecekten (leş, kan gibi) başkası haram değilken, peygamber de bu 4 şeyden başka bu kitapta haram göremiyorum derken bu imam neye göre fetva vermiş anlayamadım?

  çalmak değil midye yemek mi günah - user856209

  değerli imamlarımızdan yolsuzluk yapmanın da haram olduğunu belirtmelerini bekliyoruz. çünkü halkımız imamların söylediklerine itibar ediyorlar. uzun süredir camilerde bu konudan bahsedilmediği için vatandaş yolsuzluğun günah olduğunu düşünmüyor olabilir

  Nasıl Haram - user386232

  Maide Suresi 96 diyor ki. "Deniz avı ve onun yenmesi üzerinize helal kılındı" mezhep imamları ne derse desin.. Allah böyle demiş.. Midye haramdır diye bir ayet ya da hadis yok.. Tabi kurandan ziyade başka birilerinin yazdığına inanırsan durum değişir...

  Nahl suresi 116. ayet - user856209

  ^^Dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal buna haram demeyin. Çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Şüphesiz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa ermezler.^^ bu ayeti okuyup da kuranda açıkça haram olduğu söylenmeyen şeye haram deyip bir de din adamı olduğunu sananlara şaşıyorum. sadece bu mesele bile mezheplerin mezhepçiliğin ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Kuranda 4 şey haram olarak belirtilmiş. 1-kan 2- leş 3- domuz eti 4- Allah adı anılmadan kesilen boğazlanan hayvan. Bunların da yiyecek bir şey bulunamazsa aşırıya kaçmadan yenebileceği aynı ayette belirtiliyor. (Bakara Suresi 173. Ayet)

  Ne Yapacak İmam? - evet_isyan06

  Haramsa haram diyecek tabi Burada sanki imamın suçuymuş gibi başlık atmanın alemi yok. Midyeci açıldı diye harama helal mi demesi gerekiyor? Ben de midye yerdim eskiden haram olduğunu duyunca bir daha yemedim, suç mu yani bu? Dünyada Yahudilerin helal haramını dikkate alan koskca bir sektör varken, vara yoğa her şeye saygı dillendirilirken müslüman bir ülkede müslümanların inancına saygı duymak gerektiği kimsenin aklına gelmiyor nedense..

  Midye....Balçovalı - balçovalı

  İmam efendi fetvayı basmış .Midye Hanefi mezhebine göre haram.Diğer mezheplere göre değil.Demiş.İyi güzel.Ancak,üzerinde mezheplerin bile anlaşamadığı bir konuyu bu imam efendi neye dayanarak külliyen haram ilan etmiş. ?