Es, için karar 19 Nisan'da

Es, için karar 19 Nisan'da
Es, için karar 19 Nisan'da
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde el yapımı mayının patlaması sonucu 7 askerin şehit olduğu olayla ilgili davada Genelkurmay Askeri Mahkemesi, aralarında Tuğgeneral Zeki Es'inde bulunduğu şüpheliler hakkında kararını 19 Nisan'da açıklayacak

Radikal.com.tr - Hakkâri Çukurca’da 28 Mayıs 2009 günü Hantepe bölgesine düzenlenen operasyon sırasında 7 asker mayına basarak şehit oldu. Olayla ilgili olarak Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Tuğgeneral Zeki Es’in de aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı.

MEDYA İSTEDİ DAVA AÇILDI’

Davanın dünkü duruşmasında sanıklara son sözü soruldu. Tuğgeneral Zeki Es son söz olarak beraatını isterken, hakkındaki suçlamaları reddetti. Es yaptığı son savunmada ise şunları söyledi: “Sonuç olarak davada olayda verdiğim emirler kanunlara uygundur. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Askerlerin ölümüne neden olan patlayıcının TSK tarafından kullanılan El Yapımı Patlayıcılar olduğu ispatlanamamıştır. Ancak basının etkisiyle oluşturulan kamuoyu ile hakkımızdaki söz konusu dava açılmıştır. Görev yaptığım yer Çukurcadır. Bölgede bir savaş vardır. Ben gerekli her türlü önlemi aldım. Ben bütün operasyonlara bizzat katıldım. Vereceğiniz karar herkese hayırlı olsun”

‘İLAHLAR KURBAN İSTİYOR’

Zeki Es’in avukatı Yurdakan Yıldız da esen rüzgara göre ilahlar kurban istedi diye askeri savcılığın iddianame hazırlandığını belirterek “Her kurban istenildiğinde TSK birisini verecekse şu anda burada görev yapmak mümkün değildir” dedi.

‘URGANDA GÖRMEK İSTİYORUM’

Mayın patlamasında hayatını kaybeden Deniz Demirci’nin annesi Raziye Demirci de son söz olarak şüphelilerin cezalandırılmasını isteyerek “Suçlu kimse herkes cezasını çeksin. Yavrumu yaktılar, kim yaktıysa onları urganda görmek istiyorum. 4 senedir ölüp ölüp diriliyorum. Bunları urganda görmek istiyorum” diye konuştu. Askeri Mahkeme heyeti sanıkların son savunmalarını aldıktan sonra, kararını açıklamak üzere duruşmayı 19 Nisan 2013 tarihine erteledi.