Esad çiftine özel türban protokolü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü tebrik etmek ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri görüşmek için geldiği Ankara'da özel bir türban protokolüne tabi tutuldu.

ANKARA - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü tebrik etmek ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri görüşmek için geldiği Ankara'da özel bir türban protokolüne tabi tutuldu. Esad, 110 kişilik heyeti ile dün akşam saatlerinde Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi, Esad çiftini gece Dışişleri Konutu'nda özel bir akşam yemeğinde ağırladı. Yemeğe Başbakan Tayyip Erdoğan da eşiyle katıldı. Böylece, bir kez daha Köşk'te yabancı bir devlet başkanı onuruna verilen yemeğe türbanlı eşler katılmamış oldu.
Esadların, Gül ailesini kızları Kübra'yı evlendirmeleri nedeniyle de tebrik edip, Kübra-Mehmet Sarımermer çiftine düğün hediyesi getirdikleri ifade edildi.
Gül tarafından resmen bugün ağırlanacak olan Esad, önce törenle karşılanacak. Gül, bir süre baş başa görüşeceği Esad için öğlen çalışma yemeği verecek. TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt yemeğe eşsiz davet edildi. Aynı saatlerde Hayrünnisa Gül de Esma Esad'a Dışişleri Konutunda yemek verecek. Beşar Esad, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i de ziyaret edecek. Sezer, göreve başladığında ilk yurtdışı gezilerinden birini Suriye'ye gerçekleştirmişti.