Esas aracı bir bankacı

Alaattin Çakıcı lehine karar için kulis yapan müteahhit Hakkı Süha Şen'i, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'ya villa tadilatı için öneren kişi, bir bankanın genel müdür yardımcısı çıktı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - MİT-Çakıcı-Yargıtay ilişkisini içeren soruşturma dosyasında bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Alaattin Çakıcı lehine MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'yla birlikte Yargıtay'da kulis yapan müteahhit Hakkı Süha Şen'i, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya'nın villasının tadilat işlerini yapmak için öneren kişinin İstanbul'da bir bankanın genel müdür yardımcısı olduğu belirtildi.
İstanbul Başsavcılığı'nca hazırlanan dosyada ismi geçen ve hakkında Adalet Bakanlığı'nca inceleme başlatılan Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yalçınkaya'nın tartışılan ilişkilerde kilit isim olduğu ileri sürülüyor. Yalçınkaya'nın, Şen'i yakından tanıdığı, çok sık görüştüğü ortaya çıkmış, hatta Şen'i başkana öneren kişi olarak da ilk onun ismi gündeme gelmişti.
Özel sekreter gibi
Yalçınkaya'nın, Özkaya'nın resmi işlerinde yardımcı olmasının da ötesinde villasının tadilat işi başta olmak üzere özel işlerinde de en yakın danışmanı ve yardımcısı olduğu belirlendi. Yargıtay'da işlem gören dosyaya göre, Yalçınkaya, Özkaya'nın Ankara dışına yaptığı resmi ve özel seyahatlerinin hemen hepsinde kendisine eşlik etti.
Ancak, Şen'i, Özkaya'ya öneren ve asıl kabul ettirenin başka biri olduğu ortaya çıktı. Yargıtay' daki soruşturma dosyasında da yer alan bilgiye göre, Özkaya'nın villa tadilatını yapmak üzere aradığı müteahhit, bu görüşme trafiği sonucunda İstanbul'daki bir bankanın genel müdür yardımcısı tarafından önerildi. Yargıtay'daki kimi yetkililer bunu doğruladı, ama kim olduğunu açıklamadı. Özkaya, skandal patladığı ilk gün Şen'le tanışmasını, Yalçınkaya ya da 'bir ziraat müdürü'nün sağladığını söylemişti.
MİT'e sert yanıt
MİT Başkanı Şenkal Atasagun' un, "Görüşme talebi MİT'ten değil Özkaya'dan geldi" açıklaması da Yargıtay'da seri toplantıların gündemini oluşturuyor. Sık sık bir araya gelen bazı başkan ve üyeler, Özkaya'dan MİT'e kişisel yanıt vermemesini, bunun için genel kurulun toplanıp MİT'e kurumsal ve sert bir yanıt verilmesini önerdi.
Yargıda gerginlik
Yargıtay'daki dosya yargının zirvesinde de ciddi gerginlik kaynağı oldu. Dosyayı işleme koyması için başkanvekili Mater Kaban'a ileten, böylece başkanı baypas eden Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok ile başkan Özkaya'nın arası bozuk. Skandalın ardından Özkaya, "Dosyayı İstanbul'dan istettim, gereğini yapacağım" demişti. Başsavcı Ok ise, Özkaya'nın böyle bir yetkisi olamayacağını, bu nedenle yaptığının 'etik olmadığını' açıklamıştı. Ok ile Özkaya'nın görüşmedikleri belirtildi.
Dosya hakkında bilgi sahibi olması ve işlemleri yürütmesi sakıncalı gösterilen Özkaya, yine de istediğine ulaştı ve dosya Yargıtay Genel Sekreterliği'ne gönderildi. Özkaya dosyanın ayrıntılarına ulaşma imkânına kavuştu. Ancak, bunun soruşturmadaki gizlilik kuralını ihlal anlamına geldiği savunuldu.