'Esas Sulukuleliler'e 5 yıl satış yasağı

Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Sulukule’de inşaatlar tamamlanmak üzere ama hak sahiplerinin mağduriyeti bitmek bilmiyor. TOKİ, mart ayında ‘esas Sulukuleliler’e -yani proje başından beri tapusunu devretmeyen ve yeni projeden ev almak isteyen hak sahiplerine - yeni yapılan evlerde yüzde 20’lik indirim yapacağını açıklamıştı. İlk anlaşmalara göre metrekaresi 1243 lira olan evlerin metrekaresi, bu ‘indirim’ ile 2500 liradan 2000 liraya indi. Fakat TOKİ’nin hazırladığı sözleşmelere göre ‘esas hak sahipleri’nin ‘indirimli’ dairelerini 5 yıl boyunca satması yasak.

‘Ödeyemezsen evin gider’

Bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre 2006’da 3 bine yakın Sulukuleli Fatih Belediyesi’nin ‘yenileme alanı’ ilan ettiği mahalleden zorla tahliye edildi ve evleri yıkıldı. Radikal, Özkar İnşaat’ın yaptığı yeni projeden hak sahibi olan ailelerin sayısının 50’yi geçmediğini haberleştirmişti. Bu ailelere de “Evinizin büyüklüğü kurayla belirlenecek” denildi. Kura sonucunda birçok hak sahibine talep ettiğinden küçük daire düştü. Sonra da fiyatlar 1243 liradan 2500 liraya çıkartıldı. Evlerin teslim tarihi de ertelendikçe ertelendi.
Tek geliri 875 liralık emekli maaşı olan 69 yaşındaki İsmail Gani, “Eski evimizde ne kira ödüyorduk ne de tek kuruş borcumuz vardı” diyor. Ailenin “İhtiyarlığımızda rahat edelim” diye varını yoğunu harcayarak yaptığı 3 katlı ev, 2008’de yeni proje için yıkıldı. Kurada iki tane 81.4, bir de 114 metrekarelik daire çektiler. 3 katlı evlerini yitiren aileye bu üç daire için kesilen fatura 330 bin lira. Sözleşmeye göre art arda iki taksiti ödemeyen hak sahibinin sözleşmesi feshedilerek mülk TOKİ’ye teslim ediliyor. Binnur Koşar, 3. nesil Sulukuleli. Yıkılan evlerinin yerine yapılan turuncu villaları gösterirken “Zaten bir avuç kişi kaldık. Burası artık bize göre değil, satıp kendimize uygun bir yer bulalım istiyoruz. Bu borçları hangimizin ödeyebileceğini zannediyorlar?” dedi. Şantiyenin önünde basın açıklaması yapan hak sahiplerine destek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de “Kentsel dönüşüm, kentsel yıkıma dönüştü” diye konuştu.