Esat Canan: 16 askerin cenazelerini biz aldık

Esat Canan: 16 askerin cenazelerini biz aldık
Esat Canan: 16 askerin cenazelerini biz aldık
Dağlıca'ya giden sivil heyette yer alan Eski Hakkari Milletvekili Esat Canan bianet'e, asker cenazelerini alarak askeri makamlara teslim ettiklerini söyledi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu Dağlıca’da hayatını kaybeden 16 askerin cenazesine özel komando birliğiyle ulaşıldığını söyledi. Halk inisiyatifi olarak bölgeye cenazeleri almaya giden heyetten eski Hakkari BDP milletvekili Esat Canan ise cenazelere ulaşıp askeri makamlara teslim ettiklerini açıkladı.

Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar ile yaptığı toplantı sonrası, “ Güvenlik birimlerimiz sabahleyin özel komando birlikleriyle takviye edilerek, bu derin vadide bulunan karayolu üzerindeki alanı kontrol altına almış ve dünkü çatışmalarda şehit düşen kahraman askerlerimize ulaşmış ve tahliye etmiştir” demişti.

Yüksekova'dan 200 kişilik heyet Dağlıca'ya gitti

"17.00 SULARINDA ULAŞTIK"

Çatışmalar nedeniyle yaralı ve cenazelerin alınması için bölgeye giden sivil heyette bulunan eski Hakkari Milletvekili Esat Canan ise Bianet'ten Haluk Kalafat'a yaptığı açıklamada, cenazeleri alarak askeri makamlara teslim ettiklerini söyledi. Canan, Yüksekova halkından yaklaşık 150 kişilik sivil heyetle bölgeye gittiklerini ve saat 17.00 sularında askerlerin naaşlarını askeri yetkililere teslim ettiklerini söyledi.

"İKİ ARAÇTA SEKİZER ASKER VARDI"

Canan "Kirpi" olarak adlandırılan iki araçta 8'er askeri personel bulunduğunu, cenazeleri yer bularak kaldırdıklarını söyledi. Araçların mayın patlaması sonucu infilak ettiğini gözlemlediklerini de sözlerine ekledi.

"Dünden beri cenazeler bölgede kalmıştı, halk inisiyatifi olarak gitmeye mecbur kaldık" diyen Canan, 6 askerin HPG tarafından esir alındığı konusunda bilgilerinin olmadığını bölgede sadece 16 askerin bulunduğunu ve kendilerinin bulunduğu sırada çevrede çatışma olmadığını sözlerine ekledi. Canan CNN Türk yayınında yaptığı açıklamada da havanın çatışma gününün aksine güneşli olduğunu söylemişti. (Bianet)

Hakkari Valiliği: Ricacı olmadık

Hakkari Valiliği ise olayla ilgili olarak yayınladığı açıklamada cenazelerin alınması için herhangi bir şekilde 'ricacı' olunmadığı belirtildi. Açıklama şöyle: "07.09.2015 günü özel bir televizyon programında; 06.09.2015 günü İlimiz Yüksekova İlçesi Dağlıca Bölgesi’nde terör örgütü mensuplarının hain saldırısı sonucu şehit düşen kahraman askerlerimizi çatışma bölgesinden kurtarmak ve bölgeden alınmasını sağlamak için bazı şahıs ve gruplardan Valiliğimizin ricacı ve talepkar olduğuna dair iddia ve tartışmalar tamamen asılsız olup; kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik kasıtlı olarak yapılmış gerçek dışı haberlerdir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."