Esat Canan: Savcı yönlendiriliyor

Şemdinli soruşturmasında şimdi de resmi açıklamalardaki çelişkiler kafa karıştırdı. Hakkâri Valisi'nin 'Savcı 4 kişiye tutuklama istedi, iki kişi tutuklandı' yönündeki açıklaması, savcının olayı örgütlü suç olarak gördüğü anlamına geliyordu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Şemdinli soruşturmasında şimdi de resmi açıklamalardaki çelişkiler kafa karıştırdı. Hakkâri Valisi'nin 'Savcı 4 kişiye tutuklama istedi, iki kişi tutuklandı' yönündeki açıklaması, savcının olayı örgütlü suç olarak gördüğü anlamına geliyordu. Ancak CHP'li Esat Canan 'Hayır bu açıklama doğru değil. Vali kafadan konuşuyor. Savcıya bizzat sordum. Sadece iki kişiye tutuklama istediğini söyledi. Olay ısrarla adi bir olay olarak değerlendirilmek isteniyor' dedi.
İki tutuklama olduğu bilgisini veren Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz'ün açıklamalarıyla savcı Harun Ayık'ın verdiği bilgilerin çelişmesi ciddi soru işaretlerine neden oldu. Valinin 'Savcı 4 kişiye tutuklama istedi, biri resmi görevli iki kişi tutuklandı' yönündeki açıklaması savcının tutuklanan uzman çavuş ile bombalanan yerden kaçarken vatandaşların yakaladığı eski itirafçı dışında savcının şüpheli iki astsubaya da (Ali Kaya ve Özcan İldeniz) tutuklama istediğini akla getirdi. Bu bilgi, savcının olayda askerleri de sorumlu gördüğü anlamına geliyordu.
Vali tekzip edildi
Ancak valinin bu açıklaması gün içinde tekzip edildi. Radikal'in görüştüğü CHP milletvekili Esat Canan, valiye 'Açıklamaları doğru değil' tepkisini gösterdi ve şunları söyledi: "Valinin açıklamasından sonra savcıyla bizzat görüştüm. Bu konuyu da özellikle sordum. Savcı bey bize 'yalnızca iki kişiye tutuklama istediğini' söyledi. Dört kişiye tutuklama istemi olmadı dedi. Vali kafadan açıklamalar yapıyor. Açıklamalardan sanki 4 kişi gözaltındaymış da ikisi tutuklanmamış sonucu çıkıyor. Bu da doğru değil, assubaylar zaten hiç gözaltına alınmamış ki.."
CHP milletvekili Esat Canan, soruşturmada yalnızca iki tutuklamanın olmasının olayı çete-örgütlü suç olarak görmeme gayretinin bir sonucu olarak gördüğünü belirttikten sonra da şunları söyledi: "Benim savcıyla görüşmemde savcının da bu yönde etkilendiği izlenimi edindim. Olay sanki bir adli bir vaka gibi savcı öylendirilmiş açıkçası. iki kişiyi sevk etmiş, diğer iki kişiyi gözaltına bile almamış assubay iki şahıs gözaltına alınmamış ve serbest bırakılmış.
Savcının dört kişi yerine yalnızca iki kişiye (uzman çavuş için 'meşru müdafaa sınırlarını aşarak adam öldürmek' suçundan. Veysel Ateş için 'bomba atmak-ölüme sebebiyet' suçundan) tutuklama istemekle yetinmesi ve kararın da bu yönde çıkması savcının 'olayda çete var' tespitini en azından şimdilik yapmadığının da kanıtı oldu.
Van Savcısı bilmecesi
Bu arada, olayla ilgili Van Başsavcılığı'nın da bir savcıyı cumartesi günü Şemdinli'ye gönderdiğinin açıklanması, soruşturmanın Şemdinli Savcısı'na rağmen, ağır cezanın görev alanında örgütlü suç olarak görülebileceği beklentilerini güçlendirmişti.
CHP'li Canan, bu konudan haberi olmadığı gibi, önceki gün görüştüğü Şemdinli Savcısı'nın da kendilerine bilgi vermediğini açıkladı. Canan "hatta savcıya bu Van ağır 'ceza'nın görev alanında' dediğimde kendisi bana soruşturmayı bizzat kendisinin yapacağını söyledi. Bu da olayın burada bitirilmek istendiği kuşkumuzu güçlendirdi" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7630907630900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.