Eşcinsel cinayeti davasında gerilim

Eşcinsel cinayeti davasında gerilim
Eşcinsel cinayeti davasında gerilim
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Eşcinsel eğilimleri nedeniyle aile içi şiddete maruz kalıp evden kaçan, daha sonra babası ve amcaları tarafından 14 kurşun sıkılarak öldürüldüğü iddia edilen Roşin Çiçek’in duruşmasına dün devam edildi. Diyarbakır 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanıklardan baba Metin Çiçek, Roşin Çiçek’in amcaları Şeyhmus ve Alican Çiçek, sanık ve müdahil avukatları, LGBT Dernekleri, bazı sivil toplum kuruluşları ve aile bireyleri katıldı. KAOS/GL’nin müdahillik talebi ise daha önce benzer bir talebin kabul edilmesini gerekçe göstererek kabul edilmedi. Önceki duruşmada Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin (SPOD) müdahillik talebi kabul edilmişti. Dünkü duruşma öncesinde ise adliye koridorlarında olay çıktı. Çiçek’in annesi mahkeme salonu önünde “Bu insanları burada istemiyorum, benim oğlum eşcinsel değildi” diye bağırdı. Bazı sanık yakınları ise izleyicilerin üzerine yürüdü. Bu durum davayı takibe gidenler tarafından ıslık ve alkışla protesto edildi.

Seyircisiz duruşma

Olaylar üzerine mahkeme heyeti duruşmanın seyircisiz yapılmasına karar verdi. Duruşmaya yalnızca sanıklar, sanık ve müdahil avukatlar alındı. Mahkeme heyetinin deşifre için bilirkişiye gönderdiği ve sanıkların yaptıkları telefon görüşmelerine ait kayıtlar da dosyaya girdi. SPOD’un avukatı Fırat Söyle, dosyadaki belgelerin inceleneceğini belirterek önümüzdeki duruşmada mütalaanın çıkmasını beklediklerini kaydetti.


  http://www.radikal.com.tr/112786611278662

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazık böyle annelere - alone.7232

  Benim oğlum eşcinsel değildi..``Babası,amcaları ve amca çocukları tarafından 17 yaşında vucuduna 14 kurşun sıkılarak öldürülen Roşin`in annesinin sözleri Roşin`i bir kez daha öldürdü.Roşin eşcinsel idi.Eşcinsel olduğu için eziyet edilerek öldürüldü.Bu gerçeği de herkesten önce annesi biliyordu.Çünkü anneler,çocuklarına yakıştıramasalarda önce onlar anlar.Hadi inanalım sana bir anne olarak .O zaman Roşin niye öldürüldü ?Öz babası,öz amcası,amca çocukları öldürdü Roşin`i.Roşin bu pislik dünyadan bir melek olarak ayrıldı.Belki de kurtuldu.Onu mahkeme koridorunda tekrar öldüren bir anne olarak sen vijdanından nasıl kurtulacaksın bilmiyorum...

  Kötülüğün ne olduğu ? - pekmez_2042

  Eşcinsellik insan öldürmekten daha kötü imiş gibi,anne" benim oğlum eşcinsel değildi"diye bağırmış. Bu topraklarda insan öldürmek"hak etmişti"üzerinden olumlanırken, En savunmasız aşık olma halimize müdahale edilmiş.Karşı cinse aşık olamayanlar ise böyle aileleri tarafından cezalandırılıyor. Kötülüğün ne olduğu yeniden tanımlanmalıdır. Esas kötü olan eşcinselliği kötüleyenler ve eşcinsel katili olanlardır.