Eşcinsel cinayeti davasında kavga

Eşcinsel cinayeti davasında kavga
Eşcinsel cinayeti davasında kavga
Eşcinsel eğilimleri nedeniyle babası ve amcaları tarafından öldürüldüğü iddia edilen Roşin Çiçek'in davasında kavga çıktı.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Eşcinsel eğilimleri nedeniyle aile içi şiddete maruz kalıp evden kaçan, daha sonra babası ve amcaları tarafından 14 kurşun sıkılarak öldürüldüğü iddia edilen Roşin Çiçek’in duruşmasına bugün devam edildi. Diyarbakır 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanıklardan baba Metin Çiçek, Roşin Çiçek’in amcaları Şeyhmus ve Alican Çiçek, sanık ve müdahil avukatları, LGBT Dernekleri, bazı sivil toplum kuruluşları ve aile bireyleri katıldı. KAOS GL’nin müdahillik talebi ise daha önce benzer bir talebin kabul edilmesi gerekçe gösterilerek kabul edilmedi. Önceki duruşmada Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin (SPOD) müdahillik talebi kabul edilmişti.

Dünkü duruşma öncesinde ise Adliye koridorlarında olay çıktı. Roşin Çiçek’in annesi mahkeme salonu önünde, “Bu insanları burada istemiyorum, benim oğlum eşcinsel değildi” diye bağırdı. Bazı sanık yakınları ise izleyicilerin üzerine yürüdü. Bu durum davayı takibe gidenler tarafından ıslık ve alkışla protesto edildi. Bu olaylar üzerine mahkeme heyeti duruşmanın izleyicisiz yapılmasına karar verdi. Duruşmaya yalnızca sanıklar, sanık avukatları ve müdahil avukatlar alındı. Mahkeme heyetinin deşifre için bilirkişiye gönderdiği ve sanıkların yaptıkları telefon görüşmelerine ait kayıtlar da dosyaya girdi. Müdahil SPOD’un avukatı Fırat Söyle, dosyaya sunulan belgelerin inceleneceğini belirterek önümüzdeki duruşmada mütalaanın çıkmasını beklediklerini kaydetti.