'Eşcinsel cinayeti'nde iki itiraf

'Eşcinsel cinayeti'nde iki itiraf
'Eşcinsel cinayeti'nde iki itiraf

Duruşmayı izleyen LGBT örgütleri, Bu sadece bir kişinin işlediği cinayet değil dedi.

Diyarbakır ’da eşcinsel olduğu iddiasıyla babası ve iki amcası tarafından öldürüldüğü öne sürülen 17 yaşındaki R.Ç.’nin davasında, sanık baba M.Ç. ilk kez cinayeti işlediğini kabul etti. R.Ç.’nin kardeşi S.Ç. de aile bireylerinin engelleme girişimlerine rağmen konuştu ve amcasını suçladı.
Kayapınar ilçesinde geçen temmuz ayında eşcinsel olduğu için aile içi şiddete maruz kalıp evden kaçan ve daha sonra iddiaya göre babası ve amcaları tarafından öldürülen R.Ç. davasına devam edildi. Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar öldürülen gencin babası M.Ç. ile amcaları Ş.Ç. ve M.A.Ç. katıldı.
Baba M.Ç., samimi ikrarda bulunmak istediğini ifade ederek, “Oğlum 10 gün boyunca kayıptı. İki arkadaşına rastladım. Nerede olduğunu söylediler. Arkadaşlarıyla birlikte arabayla almaya gittik. Sonra arkadaşlarını bıraktık. Arabada onunla konuşmak istedim. Derdini sordum. Küfürlü konuşmaya başladı. Arabanın arkasında oturduğu için boğazımı sıktı. Ben onu tedavi ettirmek istiyordum. Bana saldırınca ruhsatsız silahımın dipçiği ile kafasına vurdum. O sırada silah ateş aldı. Kaza ile kendisini vurdum” dedi.
M.Ç.’nin ifadesinin ardından küçük oğlu S.Ç. ağlayarak her şeyi anlatmak istediğini söyledi. Aile bireylerinin engelleme girişimlerine rağmen söz hakkı verilen S.Ç., babasının yalan beyanda bulunduğunu iddia etti.
S.Ç, amcalarından Ş.Ç.’nin de ağabeyini öldürme planı yaptığını belirterek aracının paspasında kan izleri gördüğünü ve panik içinde hareket ettiğini söyledi.
Bu ifadelerin ardından savcı davanın geldiği aşama dikkate alınarak yeniden esas hakkında mütalaa hazırlanması için süre istedi. Duruşma ertelendi.