Eşcinsel derneği üyesine dekolte yasağı getirmiş

Travesti ve transseksüellerin kurduğu Gökkuşağı Derneği üyelerini gözaltına alan polis, derneğin denetim kurulunun aldığı ilginç kararları ortaya çıkardı.

BURSA - Travesti ve transseksüellerin kurduğu Gökkuşağı Derneği üyelerini gözaltına alan polis, derneğin denetim kurulunun aldığı ilginç kararları ortaya çıkardı. Derneğin, gün içersinde mini etek ve dekolte giyen, hırsızlık yapan, bir başka dernek üyesini döven üyelerin aforoz edilip 1000 YTL'ye kadar para cezasına çarptırıldığı belirlendi.
Bursa polisinin kısa adı 'Gökkuşağı' olan 'Travestileri, Transseksüelleri, Geyleri, Lezbiyenleri Koruma, Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği'ne yaptığı operasyonda 26 kişi yakalanmıştı. Yakalananlardan 16'sı 'suç işlemek için örgüt kurma, örgüt yönetme, örgüte üye olmak' suçuyla dün adliyeye sevkedildi. Sanıklardan aralarında Dernek Başkanı Öykü Evren Özen ile eşi Mehmet Özen'in de bulunduğu 12 kişi tutuklanırken, dört kişi serbet bırakıldı.
Yetkililer, zanlılarla ilişkiye giren 200 kişiden ifade aldıklarını, 500 kişinin de ifadesini alacaklarını söyledi. Zanlıların kan örnekleri tahlil için laboratuvara gönderildi. Zanlılarda herhangi bir hastalık çıkması durumunda eşcinseller hakkında 'hastalık bulaştırdıkları' iddiasıyla yasal işlem yapılacak.
Dernek binası ve yöneticilerin evlerinde arama yapan polis, derneğin denetim kurulunun aldığı kararları inceledi. Derneğin aldığı bazı kararlar şöyle: 08.00-20.00 saatleri arasında mini etek ve dekolte giymenin cezası 100 YTL, dernek üyelerinin başka dernek üyelerine şiddet uygulaması 400 YTL ve yedi gün aforoz, manevi baskı yapma 150 YTL, hırsızlık yapma 1000 YTL ve 20 gün aforoz cezası. Ayrıca yönetim kurulunun aldığı kararlara uymayan üyelerse 500 YTL para ve 10 gün aforoz cezasına çarptırılıyor. (dha, aa)